Synektik kupił zakład produkcji radioznaczników

Autor: Synektik/Rynek Zdrowia • • 21 grudnia 2017 13:15

Synektik SA - notowany na głównym rynku GPW dostawca produktów radiofarmaceutycznych oraz urządzeń stosowanych w onkologii, kardiologii i neurologii, zawarł warunkową umowę zakupu 100 proc. udziałów spółki Monrol Poland, polskiej spółki-córki tureckiej Eczacibasi Monrol. Jej głównymi aktywami są: zakład produkcyjny radioznaczników w Mszczonowie oraz posiadane zezwolenia i produkty.

Fot. Piotr Waniorek PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Umowa ma charakter warunkowy, a ostateczny termin jej realizacji to koniec marca 2018 r. Potencjalna transakcja zostanie sfinansowana z innych źródeł niż emisja akcji. Całkowite zaangażowanie wyniesie około 14,7 mln zł, podczas gdy wartość początkowa nabywanych aktywów była niemal dwa razy większa. Wraz z zakładem, Synektik przejmie pięć podpisanych wcześniej przez Monrol kontraktów handlowych.

Zakup - zdaniem spółki - pozwoli znacząco zwiększyć moce produkcyjne Synektik, przeprowadzić procesy optymalizacyjne, a także utworzyć w Warszawie Centrum Badań Klinicznych, które ma produkować radioznaczniki na potrzeby podmiotów zewnętrznych prowadzących badania kliniczne.

Jak pisze w komunikacie Synektik, zakup zakładu produkcyjnego to bardzo istotny krok w kierunku konsolidacji polskiego rynku. Po tym jak na początku 2017 r. ze sprzedaży w Polsce wycofał się francuski globalny gracz - spółka AAA - przejęcie przez Synektik Monrol Poland oznacza, że na polskim rynku pozostaną trzy konkurujące ze sobą podmioty, tak jak to miało miejsce jeszcze w 2014 r.

Synektik posiada w Polsce dwa zakłady produkcyjne radioznaczników oraz Centrum Badawczo-Rozwojowe.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum