Świętokrzyskie: wybudują centrum rehabilitacyjno-rekreacyjne w Solcu-Zdroju

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 września 2011 17:38

Blisko 20 mln zł będzie kosztowała budowa centrum rehabilitacyjno-rekreacyjnego w Solcu-Zdroju, realizowana dzięki środkom unijnym i formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Świętokrzyskie: wybudują centrum rehabilitacyjno-rekreacyjne w Solcu-Zdroju
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Władze gminy Solec-Zdrój podpisały w środę (21 września) w Kielcach umowę na dofinansowanie inwestycji kwotą 8 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego z władzami samorządowymi regionu.

Projekt zakłada budowę basenu rehabilitacyjnego, wypełnionego naturalną wodą siarczkową o właściwościach leczniczych. Woda będzie podgrzewana za pomocą instalacji gazowej i energii pozyskiwanej z kolektorów słonecznych do temperatury 28-37 stopni C.

Powstaną także baseny rekreacyjne - dla dzieci i dorosłych, z gejzerami, kaskadami masującymi i minizjeżdżalniami. Centrum będzie wyposażone w gabinety odnowy biologicznej, sauny, groty solne i groty krioterapii, solarium, gabinety kosmetyczne i masażu.

Wójt Solca-Zdroju Adam Pałys podkreślał, że realizacja projektu, który ma wypromować miejscowość, nie byłaby możliwa bez udziału prywatnego partnera - spółki Malinowy Zdrój. Firma od 2005 r. prowadzi w kurorcie komercyjny hotel spa, w którym także wykonuje się zabiegi lecznicze.

Wspólne finansowanie inwestycji przez gminę i spółkę umożliwiły przepisy ustawy o koncesji na roboty budowlane. Firma będzie użytkownikiem obiektu przez ponad dwadzieścia lat. W centrum pracę ma znaleźć 40 osób.

Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas ocenił, że umowy publiczno-prywatne na realizowanie projektów ze środków unijnych to dobre rozwiązanie dla samorządów, które - dotknięte kryzysem ekonomicznym - mogą mieć w przyszłości problemy ze znalezieniem pieniędzy na wkłady własne, konieczne przy inwestycjach.

Prace przy budowie kompleksu basenów ruszyły na początku sierpnia. Zakończenie budowy jest planowane na przełom roku 2012/2013.

Solec-Zdrój to obok Buska-Zdroju jedna z dwóch gmin uzdrowiskowych w województwie świętokrzyskim. Sanatorium powstało tu w 1837 r. Obecnie zarządza nim prywatny właściciel, ale lecznica realizuje też kontrakty na rehabilitację z Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednocześnie z zabiegów w soleckich lecznicach może korzystać 400 osób. Wodą siarczkową leczy się w Solcu głównie schorzenia narządów ruchu, reumatologiczne, neurologiczne i skórne oraz osteoporozę.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum