Świętokrzyskie: szpital wojewódzki w Czerwonej Górze zostanie rozbudowany

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 czerwca 2019 15:29

Rozbudowę i doposażenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Rafała w Czerwonej Górze na potrzeby Świętokrzyskiego Centrum Chorób Płuc zakłada projekt, który uzyskał ok. 16 mln zł wsparcia z funduszy Unii Europejskiej.

Świętokrzyskie: szpital wojewódzki w Czerwonej Górze zostanie rozbudowany
Remont został sfinansowany m.in. ze środków unijnych; FOT. PTWP

Umowę na unijne wsparcie realizacji inwestycji z "Regionalnego programu operacyjnego województwa świętokrzyskiego na lata 2014-2020" podpisali w poniedziałek (3 czerwca) w Kielcach marszałek województwa Andrzej Bętkowski, członek zarządu województwa Marek Bogusławski i dyrektor szpitala Youssef Sleiman.

Jak ocenił Bogusławski, po zakończeniu realizacji projektu znacząco poprawi się opieka nad pacjentami pulmonologicznymi i diagnostyka. Projekt zakłada przeniesienie do nowego pięciokondygnacyjnego pawilonu szpitala, dwóch oddziałów pulmonologicznych - z wydzieleniem jednego z pięter dla izolowanych chorych na gruźlicę - i zlokalizowanie w budynku pulmonologicznej izby przyjęć z izolatką, a także pracowni - badań czynnościowych układu oddechowego i prątka gruźlicy.

Jedno z pięter starego segmentu "A" lecznicy zostanie wyremontowane na potrzeby oddziałów IV Pulmonologiczno-Alergologicznego oraz Działu Diagnostyki i Leczenia Zaburzeń Oddychania. Kupiona zostanie aparatura medyczna, m.in. oscylometr impulsowy i pletyzmograf elektroniczny. Do trzech zwiększy się także liczba stanowisk do polisomnografii.

W ramach projektu o 17 osób wzrośnie zatrudnienie w szpitalu - planowane jest zatrudnienie 3 lekarzy i 14 pielęgniarzy. Będzie także 27 dodatkowych łóżek. Dyrektor szpitala w Czerwonej Górze przypomniał, że budynki lecznicy pochodzą z lat 70. ubiegłego wieku i mimo remontów rozbudowa jest potrzebna, aby zapewnić dobre warunki pacjentom, m.in. zminimalizować ryzyko zakażeń wewnątrzszpitalnych.

- W nowym budynku każda sala będzie miała węzeł sanitarny, sale będą tylko 1-, 2- i 3-łóżkowe. Nie będzie zagęszczenia pacjentów w salach. Za ciasna jest także obecna izba przyjęć, a jej podzielenie na izbę pulmonologiczną z izolatką stworzy bezpieczeństwo dla pacjentów - opisywał Sleiman.

Całkowita wartość projektu "Budowa nowego pawilonu oraz przebudowa I piętra segmentu A wraz z doposażeniem z przeznaczeniem na Świętokrzyskie Centrum Chorób Płuc w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Rafała w Czerwonej Górze" to ponad 22,6 mln zł. Ok. 16 mln zł to pieniądze z UE, ponad 1,8 mln zł - z budżetu państwa, 4 mln zł ma pochodzić z budżetu województwa świętokrzyskiego, a 800 tys. zł - to wkład własny lecznicy. Realizacja przedsięwzięcia ma się zakończyć w 2021 r.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Rafała w Czerwonej Górze k. Kielc powstał w 1970 r. jako szpital gruźlicy i chorób płuc. Placówka leczy pacjentów na 10 oddziałach. Lecznicę prowadzi samorząd województwa świętokrzyskiego.

Katarzyna Bańcer (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum