Świętokrzyskie: szpital polowy powstanie za 4 mln zł w trzech halach Targów Kielce

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 października 2020 13:10

Szpital polowy powstanie w Targach Kielce poinformował we wtorek (27 października) wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. Placówka ma zostać otwarta 20 listopada. Koszt jej budowy wyniesie około 4 mln zł.

Świętokrzyskie: szpital polowy powstanie za 4 mln zł w trzech halach Targów Kielce
W szpitalu ma pracować od 30 do 50 lekarzy, około 200 pielęgniarek i 50 osób personelu pomocniczego. Fot. Shutterstock

- Po wstępnych rozmowach z władzami miasta Kielce i władzami obiektu doszliśmy do przekonania, że najlepszym obiektem na utworzenie tzw. szpitala jednoimiennego będą Targi Kielce - powiedział wojewoda świętokrzyski podczas wtorkowej konferencji prasowej. Dodał, że 24 października "minister zdrowia wydał już polecenie Targom Kielce na utworzenie i współdziałanie na rzecz powstania szpitala tymczasowego".

Na terenie Targów ma być usytuowane 300 miejsc dla chorych na COVID-19, w tym około 50 miejsc respiratorowych. "Dlaczego wybraliśmy Targi Kielce? Bo docelowo możemy tam zlokalizować 1000 miejsc do leczenia dla chorych na koronawirusa. Oszacowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Zdrowia, że na ten moment wystarczy 300 miejsc" - wyjaśnił Koniusz.

Podmiotem, który merytorycznie będzie odpowiedzialny na działalność placówki będzie Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach. Wojewoda dodał, że trwają prace nad podpisaniem konkretnej umowy na zlecenie robót i wykonawstwo.

- Wojewódzki Szpital Zespolony będzie szpitalem nadzorującym, tzw. patronackim. Zajmie się merytoryczna stroną całego przedsięwzięcia. Ma koordynować działania, począwszy od izby przyjęć po ruch chorych, ewidencję i całą stronę finansową - powiedział wojewoda, który poinformował, że urząd uruchamia specjalną stronę internetową z naborem do pracy w szpitalu.

- Kadra ma pochodzić w wielu źródeł. Oprócz tego ogłoszenia i dobrowolnych zgłoszeń do pracy przewidujemy uruchomienie rezerw. Zarówno jeśli chodzi o lekarzy zatrudnionych w POZ, być może też w resortowych jednostkach MON, myślimy też o państwowej i ochotniczej straży pożarnej i szkołach medycznych - podkreślił Koniusz.

Dodał, że w szpitalu ma pracować od 30 do 50 lekarzy, około 200 pielęgniarek i 50 osób personelu pomocniczego. Sprzęt medyczny będzie pochodził głównie z Agencji Rezerw Materiałowych.

- Sprzęt będzie użyczony bezpłatnie. Mamy już asortyment podstawowy. Możemy liczyć m.in. na jeden tomograf, co najmniej jeden aparat RTG, pełną bazę łóżkową, monitorową i respiratorową. Sprzęt będzie pochodził z Agencji Rezerw Materiałowych w 80 proc. - zaznaczył wojewoda świętokrzyski.

Głównym wykonawcą inwestycji będą Targi Kielce, a przewidywany czas otwarcia szpitala planowany jest na 20 listopada.

- Chcemy wykorzystać trzy hale Targów Kielce, a dwie z nich będą dla chorych na COVID-19. Musimy też zapewnić tzw. strefę czystą, w której będą usytuowane elementy bazy diagnostycznej, m.in. tomograf, RTG, część laboratoryjna i administracyjna. Jedną z hal przeznaczymy do bezpiecznego wejścia dla personelu, gdzie będą szatnie, natryski, przebieralnie. Tak więc w sumie zajmiemy cztery hale Targów Kielce - powiedział Koniusz.

Dodał, że kolejnym rozwiązaniem rozważanym przez władze województwa jest przygotowanie miejsc dla chorych na COVID-19 w Uzdrowisku Busko-Zdrój, gdzie może znaleźć się miejsca dla kolejnych 1000 chorych na COVID-19.

Prace przy budowie szpitala polowego w Targach Kielce mają ruszyć już w tym tygodniu. Szpital ma być gotowy do 20 listopada. Koszt jego budowy wyniesie około 4 mln zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum