Świętokrzyskie: powstał dom opieki dla dzieci z niepełnosprawnościami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 marca 2016 14:19

Regionalna placówka opiekuńczo-terapeutyczna, czyli dom dziecka dla podopiecznych z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, będzie funkcjonowała w Kazimierzy Wielkiej (Świętokrzyskie). To pierwsza tego typu instytucja w województwie.

Obiekt ma m.in sale rehabilitacyjne, umożliwiające przeprowadzenie zabiegów m. in. hydroterapii, fizykoterapii i kinezyterapii Fot Archiwum RZ

We wtorek oficjalnie zakończono inwestycję - na potrzeby placówki zaadaptowano budynek dawnej szkoły. Pierwsi podopieczni będą mogli tu trafić w kwietniu.

Ośrodek będzie prowadził samorząd powiatu kazimierskiego - realizację tego zadania zlecił powiatowi samorząd województwa świętokrzyskiego. W myśl ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, prowadzenie tego typu instytucji to zadanie własne, fakultatywne regionalnego samorządu.

- Analizowaliśmy ustawę i doszliśmy do wniosku, że mamy odpowiedni potencjał lokalowy, kadrowy do otworzenia takiej placówki - powiedział PAP starosta kazimierski, Jan Nowak.

Jak dodał, ważną przesłanką do podjęcia starań o otwarciu w Kazimierzy instytucji opiekującej się niepełnosprawnymi dziećmi, było znalezienie w powiecie złóż wód termalno-siarczkowych, które będą wykorzystywane w terapii podopiecznych ośrodka.

Instytucja znalazła siedzibę w wyremontowanym i przystosowanym do potrzeb pobytu, kształcenia i rehabilitacji dzieci trzykondygnacyjnym gmachu. W pierwszym etapie jej działalności, będzie tu mogło przebywać maksymalnie 30 dzieci, w przyszłości - 45. Ośrodek zapewni im całodobową opiekę wychowawców, pielęgniarek i lekarza.

Budynek ma ok. 600 metrów kw. powierzchni i jest wyposażony w windę. Znalazły się w nim m. in. 2-osobowe i 4-osobowe pokoje z łazienkami, kuchnia, jadalnia, świetlica i sale rehabilitacyjne, umożliwiające przeprowadzenie zabiegów m. in. hydroterapii, fizykoterapii i kinezyterapii. Na zewnątrz gmachu usytuowano plac zabaw.

Obiekt przeszedł już niezbędne odbiory techniczne, m.in. strażackie, kominiarskie, służb sanepidu. Szacuje się, że placówka da zatrudnienie 40 osobom.

Do ośrodka będą przyjmowane dzieci w wieku 3-18 lat z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Będą tu kierowane na wniosek Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie. Ośrodek będzie zapewniał opiekę dzieciom z województwa świętokrzyskiego i spoza regionu.

Samorząd powiatowy oczekuje jeszcze na decyzję wojewody o zezwoleniu na prowadzenie ośrodka. Przedsięwzięcie sfinansowano kosztem 2,5 mln zł - 2 mln zł pochodziło z budżetu państwa, 500 tys. zł to wkład własny powiatu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum