Świętokrzyskie: ponad 5 mln zł na remonty i wymianę sprzętu w szpitalach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 marca 2016 13:03

5 mln 50 tys. zł przeznaczy samorząd województwa świętokrzyskiego na wymianę sprzętu medycznego i niezbędne prace remontowe w czterech prowadzonych przez marszałka lecznicach. Pieniądze trafią m. in. do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Fot. archiwum RZ

- Decyzję w sprawie dofinansowania najpilniejszych potrzeb inwestycyjnych szpitali, podjął na dzisiejszym posiedzeniu zarząd województwa - poinformowała w czwartek (17 marca) PAP rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, Iwona Sinkiewicz-Potaczała.

2,9 mln zł przyznano Świętokrzyskiemu Centrum Onkologii: do końca roku szpital musi dokończyć rozbudowę dźwiękowego systemu ostrzegania do celów przeciwpożarowych. Konieczna jest także wymiana wind w dwóch budynkach lecznicy - szpital stara się o dofinansowanie inwestycji z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a samorząd województwa zabezpieczył środki na wkład własny przedsięwzięcia.

W planach inwestycyjnych ŚCO na ten rok jest także m.in. wykonanie wentylacji i klimatyzacji w dziale chemioterapii i zakładzie medycyny nuklearnej, wymiana myjni łóżek w centralnej stacji łóżek oraz zakup sprzętu medycznego.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze na realizację planowanych w tym roku inwestycji potrzebuje ok. 2 mln zł. Władze regionu zdecydowały na razie o przeznaczeniu dla lecznicy 1,15 mln zł na zabezpieczenie przeciwpożarowe obiektu. Jak wyjaśniła Sinkiewicz-Potaczała, chodzi o wykonanie dźwiękowego systemu ostrzegania, przeciwpożarowych wyłączników prądu, instalacji systemu sygnalizacji pożarowej oraz przebudowę korytarzy ewakuacyjnych w jednym z gmachów szpitala.

Obszerną listę planowanych na 2016 r. inwestycji zgłosił też Wojewódzki Szpital Zespolony (WSZ) położony na kieleckim Czarnowie. Chodzi m.in. zakup tomografu komputerowego i rezonansu magnetycznego dla noworodków oraz zakup trzech ambulansów.

Władze regionu zdecydowały o przeznaczeniu 600 tys. zł na zakup zestawu do sedacji dla Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii, funkcjonującego w ramach WSZ. Aparatura pozwala na uspokojenie pacjenta i przeprowadzenie zabiegu lub diagnostyki w sposób jak najmniej stresujący dla chorego.

- To najpilniejszą sprawa. Zakup zestawu możliwi przeprowadzanie badań, które dotychczas były wykonywane poza terenem województwa, co narażało szpital na dodatkowe koszty - tłumaczyła rzeczniczka.

Z kolei 400 tys. zł trafi do Świętokrzyskiego Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze. Środki będą przeznaczone na dofinansowanie modernizacji wyposażenia m. in. budynku szpitala, szkoły działającej przy lecznicy oraz krytej pływalni i funkcjonującego tam zaplecza rehabilitacyjnego.

Rozdzielone przez zarząd województwa pieniądze, stanowią ok. 85 proc. wartości kwot potrzebnych do realizacji poszczególnych inwestycji - brakujące środki mają przeznaczyć lecznice.

W budżecie województwa świętokrzyskiego na 2016 r. na niezbędne inwestycje remontowe i wymianę urządzeń medycznych w szpitalach, zarezerwowano ponad 8 mln zł. "Pieniądze te będą stopniowo dzielone na kolejne cele, według potrzeb zgłoszonych przez lecznice" - podkreśliła Sinkiewicz-Potaczała.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum