Świętokrzyskie: ponad 41 mln zł m.in. na remonty szpitali

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 lutego 2014 20:02

Ponad 41 mln zł będzie kosztowała modernizacja kilkudziesięciu budynków użyteczności publicznej w kilkunastu gminach województwa świętokrzyskiego. Chodzi m.in. o szpitale, szkoły i ośrodki zdrowia.

W Kielcach przedstawiciele zarządu województwa świętokrzyskiego oraz samorządów i instytucji realizujących projekty podpisali umowy na dofinansowanie inwestycji. Zmodernizowane zostaną m.in.: szpital w Staszowie, Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka oraz szkoły, ośrodki zdrowia i domy kultury w gminach Lipnik i Opatów. Wyremontowane zostaną także budynki kieleckiego Muzeum Narodowego, Wojewódzkiego Domu Kultury i Świętokrzyskiego Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze.

Ściany budynków zostaną ocieplone z zewnątrz, wymienione mają być okna i drzwi, docieplone dachy. Część obiektów zyska nowe kotłownie i instalacje centralnego ogrzewania; niektóre będą wykorzystywały ekologiczne źródła energii, m.in. energię słoneczną.

Część beneficjentów utworzyła partnerstwa, które umożliwiły wspólne przygotowanie projektów.

Jak powiedział dziennikarzom dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka Rafał Szpak, placówka ubiegła się o dofinansowanie razem z samorządem Kielc, gminą Nowy Korczyn oraz Świętokrzyskim Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

"Oprócz docieplenia ścian i dachów w szpitalu, którym kieruję, zmodernizowane będą kotłownie i zakupione pompy ciepła. Liczymy, że w sezonie letnim umożliwi to zupełne wyłączenie kotłowni i ogrzewanie wody przy pomocy pomp. Inwestycja powinna przynieść oszczędności w wydatkowaniu środków na energię i ogrzewanie rzędu 30 procent" - mówił Szpak.

Jak podkreślił marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, modernizowane obiekty zmienią się nie tylko pod względem estetycznym - przede wszystkim zmniejszą zapotrzebowanie na wykorzystywaną energię. "Gospodarka niskoemisyjna i efektywne wykorzystywanie energii będą istotne także przy inwestycjach w kolejnym okresie unijnego finansowania" - dodał.

Część beneficjentów zaczęła już remonty. Wszystkie powinny się zakończyć do końca roku, natomiast ich rozliczane potrwa do końca pierwszego kwartału 2015 roku.

Koszt wszystkich inwestycji przekracza 41 mln zł. Ponad 32 mln tej kwoty pochodzi ze środków unijnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013. Pozostała kwota to wkład własny beneficjentów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum