Świętokrzyskie: nowy blok operacyjny w szpitalu w Staszowie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 czerwca 2011 15:20

Ponad 13 mln zł kosztowała budowa pawilonu dla nowego bloku operacyjnego w Szpitalu Powiatowym w Staszowie (Świętokrzyskie). Inwestycję zrealizowano dzięki środkom Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Świętokrzyskie: nowy blok operacyjny w szpitalu w Staszowie

Jednopiętrowy pawilon jest połączony z budynkiem szpitala korytarzem. Na parterze znalazły trzy pracownie endoskopowe, trzy gabinety poradni specjalistycznych oraz nowoczesna sterylizatornia narzędzi chirurgicznych i materiałów operacyjnych wyposażona za 1,5 mln zł. Piętro zajmują cztery sale operacyjne, pokój przygotowań pacjentów do zabiegów i sala wybudzeń pooperacyjnych z sześcioma łóżkami.

Jak tłumaczył dyrektor lecznicy Marek Tombarkiewicz, blok operacyjny, który dotychczas funkcjonował w szpitalu, nie był dostosowany do współczesnych standardów. Bardziej racjonalna od remontu starego bloku okazała się budowa nowego. Pomieszczenia, w których do tej pory operowano pacjentów, władze lecznicy planują zaadaptować na potrzeby intensywnej opieki medycznej.

Całkowity koszt projektu, to ok. 13,3 mln zł. 60 proc. tej kwoty pochodziło ze środków unijnych, druga część to wkład własny samorządu powiatowego. Szpital potrzebuje jeszcze ok. 4 mln zł, aby w pełni wyposażyć nowy blok operacyjny.

Na wtorek (14 czerwca) zaplanowano oficjalne otwarcie obiektu. Z tej okazji w najbliższy piątek (17 czerwca) mieszkańcy Staszowa będą mogli skorzystać z konsultacji chirurgicznych i kardiochirurgicznych. Porad będzie udzielał m. in. konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii ogólnej, prof. Jan Kulig.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum