Świętokrzyskie: miliony z UE na lecznictwo psychiatryczne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 marca 2019 14:49

Ponad 14,2 mln zł wsparcia z funduszy Unii Europejskiej na kompleksową opiekę zdrowotną dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi otrzymają Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy i Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego w Sandomierzu.

Świętokrzyskie: miliony z UE na lecznictwo psychiatryczne
Fot. archiwum

O wybraniu w konkursie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 do dofinasowania projektów, jakie chcą realizować szpitale z Morawicy k. Kielc i z Sandomierza, zdecydował zarząd województwa.

Jak podkreślił w czwartek (14 marca) podczas konferencji prasowej Marek Bogusławski z zarządu województwa świętokrzyskiego, dotacje wpisują się w rządowy program rozwoju psychiatrii, w tym psychiatrii dziecięcej.

Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy będzie mogło wybudować nowy pawilon na potrzeby dziennego oddziału psychiatrycznego ogólnego i poradni zdrowia psychiatrycznego dla dorosłych. Zakupi także wyposażenie, niezbędne do udzielania świadczeń zdrowotnych.

W ocenie Bogusławskiego, terapia w warunkach oddziału dziennego, gdzie pacjenci wracają na noc do swoich domów, jest dla nich korzystna. - Tego typu terapia w formule otwartej przestrzeni przynosi lepsze efekty kliniczne, niż leczenie w formule zamkniętej - zaznaczył.

Całkowita wartość przedsięwzięcia, które ma być zrealizowane do września 2020 r., wynosi ponad 7,1 mln zł, a unijne dofinansowanie - ok. 6 mln zł.

Z kolei w Sandomierzu planowana jest budowa Centrum Zdrowia Psychicznego dla potrzeb miejscowego szpitala oraz zakup tomografu komputerowego wraz z remontem pomieszczeń, umożliwiającym instalacje tego urządzenia. Cały projekt ma być zrealizowany do końca czerwca 2021 r. Jego wartość to ponad 12,1 mln zł. Dofinansowanie unijne, wsparte także środkami z budżetu państwa, wyniesie ponad 9,1 mln zł.

Bogusławski, pytany o najpilniejsze potrzeby lecznictwa psychiatrycznego w woj. świętokrzyskim wymienił m. in. rozwój oddziału psychiatrycznego dla dzieci oraz potrzebę stworzenia miejsca dla osób kierowanych na obserwacje psychiatryczne przez sąd. 

Katarzyna Bańcer (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum