Świętokrzyskie: blisko 16 mln zł ze Szwajcarii m.in. na rehabilitację

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 czerwca 2013 16:10

Siedem placówek z województwa świętokrzyskiego otrzyma blisko 16 mln zł dofinansowanie projektów w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. W piątek umowy (21 czerwca) z placówkami podpisała wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba.

Świętokrzyskie: blisko 16 mln zł ze Szwajcarii m.in. na rehabilitację
Projekty dotyczą m.in. wyposażenia w nowoczesny sprzęt pomieszczeń do rehabilitacji i terapii zajęciowej oraz sfinansowania szkoleń dla pracowników placówek opieki społecznej.

Jak informuje Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach, spośród 13 złożonych wniosków dofinansowanie otrzyma siedem placówek z powiatów opatowskiego, kieleckiego, sandomierskiego, buskiego oraz miasta Kielce.

Łączna wartość dofinansowania projektów z tzw. Funduszu Szwajcarskiego wyniesie 15,9 mln zł. Całkowita wartość projektów w siedmiu placówkach to ponad 19 mln zł.

Nabór wniosków o dofinansowanie rozpoczął się w październiku ub. r. Szwajcarsko-Polski Program Współpracy nazywany także funduszem szwajcarskim jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznawanej przez Szwajcarię m.in. Polsce

Na mocy umów międzynarodowych zawartych w 2007 roku w Bernie, ponad 1 mld franków szwajcarskich przeznaczono dla nowych państw członkowskich Unii Europejskiej, z czego dla Polski przewidziano ok. 489 mln franków.

Jednym z priorytetów programu jest ochrona zdrowia i polityka społeczna. Wysokość środków przeznaczonych na ten cel w skali całego kraju wynosi 35 mln franków szwajcarskich. Środki te mają być wydatkowane według ustalonego przez Szwajcarię klucza geograficznego, który obejmuje cztery województwa - oprócz świętokrzyskiego także lubelskie, podkarpackie i małopolskie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum