Świętokrzyskie Centrum Onkologii z nowym blokiem operacyjnym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 lutego 2010 17:12

Nowoczesny blok operacyjny chirurgii laparoskopowej otwarto w środę (17 lutego) w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach.

Obecna na uroczystościach minister zdrowia Ewa Kopacz, oceniła, że centrum onkologii w Kielcach posiada obecnie bardzo nowoczesny, precyzyjny, „na miarę XXI wieku" sprzęt i wyposażenie, którego właściwe wykorzystanie zapewnia pacjentowi skuteczne leczenie.

Dyrektor centrum dr Stanisław Góźdź poinformował, że dzięki aparaturze laparoskopowej, w nowym bloku można usunąć wczesne zmiany nowotworowe, bez otwierania jamy ciała.

– Odbywa się to pod kontrolą usg, żeby wiedzieć jak głęboko prowadzić cięcie. To potwierdza, że badania profilaktyczne - kolonoskopowe, przesiewowe - mają głęboki sens, bo dzięki nim możemy prowadzić chorych do wyleczenia w nieinwazyjny sposób – podkreślił Góźdź.

Minister zdrowia zapowiedziała, że od przyszłego roku wartość kontraktów dla szpitali będzie uzależniona od jakości leczenia.

Minister zaznaczyła, że onkologia jest w polityce zdrowotnej priorytetem, dlatego będzie się na tę dziedzinę medycyny przeznaczać coraz więcej środków. Zapowiedziała, że będzie przygotowana nowa ustawa, która pomoże kształcić nowoczesne kadry onkologów i zniwelować „lukę pokoleniową" w tej specjalizacji lekarskiej. Zadeklarowała też, że będą promowane szpitale, do których pacjent chętnie udaje się na leczenie.

Kopacz pochwaliła personel Świętokrzyskiego Centrum Onkologii za nowoczesność i profesjonalizm. – Wiem, bo oglądam statystyki, że tu rzadko się mylą. Nawet to, co uznawane jest za błąd statystyczny w medycynie, nie ma tu miejsca – powiedziała.

Nowy blok chirurgiczny kosztował - z zapleczem do sterylizacji narzędzi i trzema salami pooperacyjnymi dla 10 pacjentów - ponad 15 mln zł. Zbudowano go w ramach kontraktu wojewódzkiego ze środków budżetu państwa, natomiast na wyposażenie przeznaczono prawie 8 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Unii Europejskiej.

W tegorocznych planach świętokrzyskiego centrum jest rozbudowa oddziału onkohematologicznego i brachyterapii m.in. o ośrodek przeszczepów szpiku kostnego oraz zaplecze ambulatoryjne i diagnostyczne białaczek.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum