Świętochłowice: blok porodowy szpitala powiatowego otwarty po remoncie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 sierpnia 2019 19:54

Kosztem ponad 3 mln zł wyremontowano i wyposażono blok porodowy w szpitalu powiatowym w Świętochłowicach (Śląskie). We wtorek (13 sierpnia) otwarto go po trwającym od początku tego roku remoncie.

Świętochłowice: blok porodowy szpitala powiatowego otwarty po remoncie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Modernizacja obejmowała remont pomieszczeń bloku porodowego oraz zakup sprzętu i wyposażenia dla oddziału ginekologiczno-położniczego, sal porodowych i oddziału neonatologicznego.

- Przyjście na świat każdego dziecka to wielka chwila. Dlatego tak ważne jest to, by sprzęt i ludzie pomagający w narodzinach stanowili gwarancję bezpieczeństwa i komfortu należnego temu cudowi. W Świętochłowicach tak właśnie się dzieje - oświadczył prezydent miasta Daniel Beger.

Nowoczesne wyposażenie obejmuje m.in. kardiotokografy z telemetrią i centralą monitorującą, inkubatory - w tym do intensywnej opieki nad noworodkiem, systemy do naświetlania noworodków, kardiomonitory, pompy infuzyjne dwustrzykawkowe, defibrylatory, aparat do pomiaru gazometrii u noworodków, bilirubinometr bezinwazyjny, aparaty do znieczulania, stół operacyjny, lampy operacyjne i zabiegowe oraz cieplarkę stacjonarną do płynów infuzyjnych.

- Nowoczesne wyposażenie pozwoli na bardzo dokładne monitorowanie stanu zdrowia tak kobiety ciężarnej, jak i płodu oraz noworodków w krytycznym czasie zaraz po urodzeniu. To z kolei przełoży się na wczesne wykrywanie wszelkich problemów zdrowotnych i w znacznej mierze zniweluje możliwość wystąpienia komplikacji - podkreśliła prezes szpitala Kinga Wieczorek.

Wartość projektu to 3,1 mln zł. Dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło 2,2 mln zł.

W lipcu w świętochłowickim szpitalu otwarto specjalny pokój do leczniczego przytulania, czyli kangurowania noworodków. Polega na zapewnieniu bezpośredniego kontaktu ciała noworodka z ciałem matki lub ojca. Metoda ta daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i wzmacnia jego odporność. 

Anna Gumułka

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze