Świecie: pierwszy segment szpitala zmodernizowany

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2011 19:06

Pierwszy z ośmiu budynków terapeutycznych Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu n. Wisłą oddano do użytku po kapitalnej modernizacji. Działająca od ponad 150 lat lecznica jest jedną z największych tego typu placówek w kraju.

Modernizacja i doposażenie lecznicy to pierwsza od wielu lat tak poważna inwestycja w jej infrastrukturę. Warte 26 milionów zł przedsięwzięcie obejmuje przede wszystkim kapitalny remont modernizacyjny ośmiu budynków, w których mieści się dziesięć szpitalnych oddziałów, a także gabinety diagnostyczne i pomieszczenia administracyjne.

- Jako pierwszy kapitalny remont przeszedł budynek numer IX, wyposażony w nadające mu niepowtarzalny charakter tarasy. Ponieważ dziewiętnastowieczny pawilon jest zabytkiem, przedsięwzięcie przeprowadzono pod opieką konserwatorską i zgodnie z narzuconymi przez urząd konserwatorski standardami - poinformował w czwartek (24 lutego) Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

W budynku wymieniono wszystkie instalacje - elektryczną, grzewczą i wodno-kanalizacyjną - oraz cementowo-azbestowe pokrycie dachów. Uzupełnieniem inwestycji były zakupy sprzętu i wyposażenia oddziałów, a także podłączenie do wspólnej dla wszystkich jednostek szpitalnych sieci teleinformatycznej.

- Uzyskaliśmy funkcjonalne wnętrza, które są obecnie meblowane, zachowując charakterystyczny styl budowli. Znajdą tu miejsce i godne warunki dwa oddziały leczenia chorób psychicznych - dodał marszałek.

Szpital w Świeciu nad Wisłą ma 16 oddziałów z 472 łóżkami. Oprócz oddziałów ogólnopsychiatrycznych mieszczą się tu oddziały psychiatrii sądowej, detoksykacyjny, geriatryczno-psychiatryczny i terapii uzależnień.

Kompleksowa modernizacja placówki jest elementem medycznego pakietu inwestycyjnego, prowadzonego od ubiegłego roku przez samorząd wojewódzki za pieniądze z kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Zgodnie z założeniami programu dziewięć najważniejszych szpitali regionu ma osiągnąć standard infrastrukturalny dorównujący obowiązującemu w podobnych placówkach w najbardziej rozwiniętych krajach Europy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum