RZX/Rynek Zdrowia | 30-01-2017 14:29

Świecie: blisko 3,4 mln zł na nowy oddział ratunkowy

W szpitalu w Świeciu powstanie nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy. Wykonawcę największej tegorocznej inwestycji w świeckim szpitalu powinniśmy poznać do końca marca. Na budowę SOR szpital otrzymał 2 724 916 zł dotacji z funduszy europejskich przeznaczonych na wsparcie medycyny ratunkowej.

Oddział ratunkowy zostanie wyposażony również w nowy sprzęt do ratowania życia i zdrowia pacjentów. Fot. archiwum

- Obecny SOR na parterze głównego budynku szpitala trudno dostosować zarówno do oczekiwań pacjentów, jak i obowiązujących obecnie przepisów. Stąd decyzja o dobudowaniu nowych pomieszczeń i powiększeniu oddziału - mówi dr Andrzej Brymora, prezes Nowego Szpitala w Świeciu.

Przy obecnym oddziale od strony starego lądowiska powstanie nowa sala resuscytacyjno-zabiegowa. Dobudowana zostanie również sala obserwacyjna a obszar udzielania pomocy pacjentom z urazami kostnymi zostanie zdecydowanie powiększony. Część obecnych pomieszczeń zostanie przeznaczona na większą niż obecnie poczekalnię i miejsce do rejestracji i segregacji pacjentów. Powiększony oddział ratunkowy będzie w pełni odpowiadał wymaganiom określonym przez ministerstwo zdrowia a przede wszystkim będzie bardziej komfortowy dla pacjentów, którzy będą z niego w przyszłości korzystać.

Oddział ratunkowy zostanie wyposażony również w nowy sprzęt do ratowania życia i zdrowia pacjentów. W planie zakupów znajdują się m.in.. aparaty do znieczulania, USG, kardiomonitory, respiratory, aparaty EKG. Razem z istniejącym już lądowiskiem, SOR w Świeciu będzie kompleksowo zabezpieczał pacjentów w stanie zagrożenia życia.

Koszt realizowanego przez świecki szpital projektu szacowany jest na 3 381 002 zł, z czego 2 724 916 zł pochodzić będzie z dotacji a 656 086 zł to wkład własny. Planowe zakończenie projektu to koniec 2017 r.

Nowy Szpital w Świeciu jest zarządzany przez Grupę Nowy Szpital Holding S.A., która prowadzi również placówki w Olkuszu, Wąbrzeźnie, Wschowie Nakle i Szubinie, Świebodzinie, Kostrzynie nad Odrą, Skwierzynie i Szprotawie.