Suwałki: szpital zyska oddział kardiologiczny

Autor: MS, Gazeta Współczesna/Rynek Zdrowia • • 12 grudnia 2013 13:32

Od połowy 2014 roku w Szpitalu Wojewódzkim im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach (Podlaskie) ma zacząć działać oddział kardiologiczny. Te efekt podpisania umowy przez szpital z firmą ProCardia.

Suwałki: szpital zyska oddział kardiologiczny
Porozumienie dotyczy najmu pomieszczeń szpitala w Suwałkach z przeznaczeniem ich na Oddział Kardiologii z łóżkami Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego i Pracownią Hemodynamiki.

Zanim to nastąpi, ProCardia zajmie się adaptacją pomieszczeń i zleceniem prac projektowych umożliwiających maksymalne wykorzystanie powierzchni w szpitalu. Koszt inwestycji szacowany jest na 5 mln zł.

Jak podkreśla dyrektor placówki Adam Szałanda prace związane z przygotowaniem projektu technicznego już się rozpoczęły. Wiosną ma ruszyć przebudowa sal.

Oddział kardiologiczny w szpitalu wojewódzkim przestał istnieć kilka lat temu. Od tej pory mieszkańcy powiatu korzystają z pomocy specjalistów w Szpitalu Specjalistycznym ProCardia, który w sierpniu 2008 r. uruchomił w Augustowie doskonale wyposażoną klinikę.

Prywatna placówka świadczy pomoc pacjentom z terenu województwa. Problem w tym, że trzeba do niego dojechać. Ponadto w sąsiedztwie augustowskiej placówki nie ma lądowiska dla helikopterów, jest natomiast w Suwałkach.

Zarówno dyrekcja szpitala w Suwałkach, jak też właściciele firmy ProCardia zakładają, że w Suwałkach udostępnionych zostanie 15-17 łóżek intensywnego nadzoru kardiologicznego oraz hemodynamiki. Będą to pomieszczenia znajdujące się w sąsiedztwie rezonansu magnetycznego.

Jak tłumaczy Zbigniew Kasprowicz z ProCardii w szpitalu w Suwałkach mają być wykonywane bardziej skomplikowane zabiegi kardiologiczne. Pomoc medyczna będzie dla pacjentów bezpłatna. Podstawą funkcjonowania ProCardii jest kontrakt z NFZ, o taką samą umowę będzie się też starać dla oddziału kardiologicznego w Suwałkach.

Dyrektor Szałanda podkreśla, że ta umowa przełoży się nie tylko na prestiż, ale i lepszą jakość opieki medycznej w Suwałkach. Kadrę oddziału tworzyć będą specjaliści ze szpitala w Augustowie - lekarze z Białegostoku i Warszawy, ale też i ci, którzy wcześniej pracowali w Suwałkach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum