Suwałki: sprzedali pawilon szpitalny, teraz chcą go odzyskać

Autor: JJ, Gazeta Współczesna/Rynek Zdrowia • • 14 kwietnia 2014 14:30

Obok Specjalistycznego Psychiatrycznego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w latach 90. wybudowano pawilon. W 2-kondygnacyjnym budynku o powierzchni ok. 4 tys. m kw. miały funkcjonować kolejne, szpitalne oddziały. Plany uległy jednak zmianie - w 1999 roku inwestycja została przerwana z powodu braku pieniędzy.

Suwałki: sprzedali pawilon szpitalny, teraz chcą go odzyskać
Kilka lat później wykonawca obiektu, by odzyskać pieniądze znalazł kupca na posesję, ale Urząd Marszałkowski nie chciał jej sprzedać. Decyzje wojewody i marszałka spowodowały, że firma budowlana popadła w kłopoty finansowe.

2-hektarową działką z pawilonem w stanie surowym zainteresowane były również suwalskie władze. Chciały przejąć nieruchomość w rozliczeniu. Samorząd województwa zalegał bowiem ok. 400 tys. zł z tytułu podatku. Mimo to, ta inicjatywa została odrzucona.

W listopadzie 2001 roku władze województwa sprzedały bez przetargu budynek, a działkę oddały w wieczyste użytkowanie Stowarzyszeniu Integracja Europejska, którego prezesem jest ks. Jarema Sykulski. Miała do niego zostać przeniesiona prywatna, wyższa uczelnia. Upoważniło to marszałka do udzielenia nabywcy 80-procentowego rabatu. Za budynek wyceniony na ok. 360 tys. zł oraz działkę stowarzyszenie zapłaciło zaledwie ok. 70 tys. zł.

Teraz władze samorządowe chcą odkupić nieruchomość bo jest potrzebna szpitalowi. Nieoficjalnie - Stowarzyszenie Integracja Europejska domaga się za nieruchomość półtora miliona złotych - informuje Gazeta Współczesna.

Swoje upoważnienie do prowadzenia rozmów w tej sprawie potwierdza Bożena Łapińska, dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Suwałkach. Otrzymała je już prawie dwa lata temu.

- Na razie toczą się sprawy proceduralne i o żadnych negocjacjach na razie nie może być mowy. Nie było nawet jeszcze żadnego oficjalnego przekazania pism w tej sprawie. Obie strony przygotowują się do rozmów - mówi portalowi rynekzdrowia.pl dyrektor Łapińska.

Jak stwierdza, gdyby teren leżał w gestii szpitala to z pewnością zostałby zagospodarowany. Potrzeby szpitala są coraz większe, tym bardziej, że wymogi związane z rozporządzeniem i dostosowaniem się do standardów unijnych będą trudne do zrealizowania w obecnych warunkach lokalowych.

- Są zaplanowane spotkania w sprawie dalszych losów tej nieruchomości, ale sądzę, że nastąpią one najwcześniej pod koniec maja. Być może wówczas zapadną jakieś wstępne ustalenia w tej sprawie. - dodaje dyrektor Łapińska.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum