Suwałki: powstaje nowy blok operacyjny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 sierpnia 2014 12:20

Nowy blok operacyjny za 10,4 mln zł powstaje w Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach (Podlaskie). Samorząd Województwa Podlaskiego dofinansował inwestycję z Regionalnego Programu Operacyjnego przeznaczając prawie 9 mln zł dotacji.

Jak poinformował PAP dyrektor szpitala Adam Szałanda, samorząd wojewódzki podpisał ze szpitalem umowę na sfinansowanie inwestycji na kwotę 8,9 mln zł. Szałanda dodał, że to dobra nowina dla placówki, która wstępnie miała sfinansować inwestycję z kredytu. Pozostałe 1,5 mln pochodzi z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku, który jest właścicielem placówki.

Remont bloku rozpoczął się prawie rok temu i będzie gotowy w ciągu miesiąca. Stary, działający od 30 lat blok operacyjny miał 5 sal operacyjnych, ale nie spełniał obecnych norm. Nie miał wentylacji i klimatyzacji. Po remoncie będzie miał 4 sale operacyjne i 4 sale pooperacyjne. Ma spełniać wszystkie standardy, zarówno sanitarne, jak i bezpieczeństwa i higieny pracy.

- To praktycznie nowy oddział, wszystko trzeba było budować od nowa. Dodatkowo blok zostanie wyposażony w nowy sprzęt za 1,5 miliona złotych, taki jak kardiomonitory, respiratory, aparaty do znieczuleń, laparoskopy czy narzędzia chirurgiczne - powiedział PAP Szałanda.

Szpital rozpoczął także modernizację oddziału onkologii. Otrzymał na ten cel 8 mln zł z Programu Pomocy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013. Oprócz powiększenia oddziału w ramach projektu zakupi niezbędny sprzęt do leczenia chorych na nowotwory. Szpital remontuje także poradnie przyszpitalne. Ma wydać na ten cel 500 tys. zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum