Starachowice: okres lęgowy jaskółki oknówki hamuje termomodernizację szpitala

Autor: Radio Kielce/Rynek Zdrowia • • 05 czerwca 2019 17:05

W Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach ruszyła termomodernizacja. Po rozpoczęciu prac okazało się jednak, że budynek szpitala jest jednym z największych w województwie siedlisk jaskółki oknówki. Gatunek jest chroniony, a ponadto trwa okres lęgowy.

Starachowice: okres lęgowy jaskółki oknówki hamuje termomodernizację szpitala
Wykonawca przekonuje, że w wykuszach, w których są gniazda, nie wymienia się na razie okien Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Zgodnie z prawem roboty powinny zostać wstrzymane do końca tego czasu, tj. do października - informuje Radio Kielce.

Ornitolog Jacek Major podkreśla, że prace przygotowawcze przed rozpoczęciem remontu powinny się odbyć się przed okresem lęgowym. Wykonawca miał obowiązek przygotować miejsca zastępcze dla ptaków, np. budki lęgowe.

Jak zauważa Małgorzata Kałuża, rzecznik starachowickiej lecznicy, zgodnie z umową szpital przekazał na przełomie 2018 i 2019 roku raport z przeprowadzonej inwentaryzacji ornitologicznej, który był dołączony do oferty i wykonawca wiedział, że przy szpitalu są siedliska ptaków, powinien zatem uwzględnić ten fakt.

Z kolei pełnomocnik generalnego wykonawcy, radomskiej firmy Arbud, Albert Stachowicz zaznacza, że w wykuszach, w których są gniazda, nie wymienia się na razie okien. Prace te zostaną wykonane dopiero po zakończeniu okresu lęgowego.

Aby pozostać w zgodzie z prawem wykonawca powinien jednak wystąpić o zgodę  na odstąpienie od zakazu prowadzenia prac w okresie lęgowym do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Jak informuje Jarosław Pajdak, zastępca regionalnego dyrektora ochrony środowiska i  konserwator przyrody w Kielcach, taki wniosek wpłynął dopiero w środę, ale zawiera tak wiele błędów, że nie może być rozpatrzony.

Więcej: radio.kielce.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum