Stalowa Wola: szpital wyposażony m.in. pod kątem udzielania pomocy poszkodowanym w wypadkach

Autor: PAP • • 23 grudnia 2019 18:34

Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli wyposażył blok operacyjny w narzędzia i urządzenia niezbędne do udzielania pomocy poszkodowanym m.in. w wypadkach komunikacyjnych. Zmodernizował też prosektorium, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na energię.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Zakup wyposażenia dla bloku operacyjnego niezbędnego do udzielania pomocy poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych i w wypadkach, które są skutkiem popełnienia przestępstw, umożliwiło dofinansowanie z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i z Pomocy Postpenitencjarnej. W poniedziałek powiat stalowowolski podpisał z ministrem sprawiedliwości umowę w tej sprawie.

Joanna Piechuta ze starostwa powiatowego w Stalowej Woli poinformowała PAP, że całkowita wartość projektu to prawie 590 tys. zł, z czego fundusz dał ponad 580 tys. zł, a pozostała kwota to pieniądze własne powiatu stalowowolskiego.

Blok operacyjny wzbogacił się m.in. o zestaw narzędzi chirurgicznych do operacji urazowych i powypadkowych, w tym: narzędzia chirurgiczne, ortopedyczne, specjalistyczne laryngologii, urologii, w chirurgii laparoskopowej wraz z doposażeniem toru wizyjnego w kamerę 3D do celów operacyjnych i diagnostycznych, a także narzędzia okulistyczne, systemy do trepanacji czaszki z oprzyrządowaniem, zestaw napędów wraz z akcesoriami do ortopedii i laryngologii.

Z kolei przebudowa i modernizacja energetyczna budynku prosektorium, której koszt wynosi ponad 1,4 mln zł, została dofinansowana ponad 700 tys. zł z regionalnego programu operacyjnego. Pozostała kwota, blisko 700 tys. zł, to fundusze własne szpitala.

Piechuta dodała, że głównym celem modernizacji budynku prosektorium było zmniejszenie zapotrzebowania na energię, powiązane z ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych i pyłów powstałych w wyniku użytkowania obiektu.

W czasie realizacji tego projektu zmodernizowano m.in. system grzewczy wraz z węzłem ciepłowniczym, system wentylacji, przygotowania ciepłej wody, wymieniono system oświetlenia na LED-owy wraz z instalacją elektryczną, a także ocieplono strop pod nieogrzewanym poddaszem i ściany zewnętrzne, dokonano izolacji przeciwwilgociowej i termicznej ścian fundamentowych, wymieniono drzwi i okna, zamontowano klimatyzację oraz 12 paneli fotowoltaicznych.

Ponadto prosektorium zostało wyposażone m.in. w nowy stół sekcyjny i w lampę operacyjną, a także w nowe komory chłodnicze na zwłoki.

Szpital ma także nowy ambulans, który jeszcze w listopadzie kupiło dla niego starostwo powiatowe w Stalowej Woli. Zakup dofinansowało 400 tys. zł Ministerstwo Zdrowia. Pozostałe pieniądze - 32 tys. zł pochodziły z gminy Stalowa Wola i ze szpitala.

- Ambulans ten był nam bardzo potrzebny, tym bardziej że jedna z naszych najnowszych karetek dokładnie rok temu uległa wypadkowi. To czwarty tego typu pojazd kupiony w ostatnich latach dla naszego szpitala, a drugi ze środków przekazanych przez rząd. Pozostałe dwie karetki zostały zakupione za środki przekazane przez samorządy gminne z terenu powiatu stalowowolskiego. To cenna pomoc dla szpitala - zaznaczył starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

Obecnie stalowowolski szpital ma cztery karetki, w tym jedną specjalistyczną (typ S) i trzy podstawowe (typ P). Nowa karetka jest jedną z 200 sfinansowanych przez rząd z ogólnopolskiego programu wymiany ambulansów i jedną z 12, jakie trafiły do lecznic na Podkarpaciu.

Agnieszka Pipała (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum