Sosnowiec: w Centrum Pediatrii został uruchomiony oddział dermatologii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 sierpnia 2019 17:38

Oddział Dermatologii Dziecięcej otwarto we wtorek (20 sierpnia) w Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu. To zaledwie jeden z czterech oddziałów szpitalnych w Polsce, gdzie można leczyć dzieci z chorobami skóry.

Sosnowiec: w Centrum Pediatrii został uruchomiony oddział dermatologii
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W maju tego roku oddział przeniesiono do Sosnowca z innego szpitala należącego do samorządu woj. śląskiego - Katowickiego Centrum Onkologii. Początkowo dzieci leczono na oddziale chirurgicznym dla dzieci z pododdziałem dermatologicznym. Po kilkumiesięcznej przebudowie pomieszczeń na parterze budynku A w szpitalu powstał nowy oddział dermatologii z 12 łóżkami.

- Utworzenie oddziału dermatologii to uzupełnienie i rozszerzenie naszej oferty medycznej. Chcemy obejmować opieką pacjentów z różnymi schorzeniami i dać im możliwość konsultacji u specjalistów z wielu dziedzin medycyny. Problemy skórne u dzieci są często powiązane z innymi chorobami - dzięki leczeniu w naszym szpitalu pacjenci chorzy dermatologicznie będą korzystać z wiedzy specjalistów z zakresu chirurgii, reumatologii, psychiatrii czy gastroenterologii oraz pediatrii - powiedział we wtorek prezes Centrum Pediatrii, dr Andrzej Siwiec.

Koszt powstania oddziału, sfinansowany z pieniędzy własnych szpitala, to ponad 1,1 mln zł. Kwota ta pokryła przebudowę pomieszczeń szpitala, gdzie wcześniej mieściły się poradnie, oraz zakup wyposażenia. Cześć aparatury medycznej przeniesiono z Katowickiego Centrum Onkologii. Stamtąd też wywodzą się lekarze i część personelu pielęgniarskiego nowego oddziału.

- Cieszę się, że oddział dermatologiczny dla dzieci nie zniknął z regionu. Jest wiele schorzeń skóry, których leczenie ambulatoryjne jest trudne lub wręcz niemożliwe - twardzina, łuszczyca, bielactwo. Choroby te wymagają stałej obserwacji i w razie potrzeby szybkiej zmiany leczenia. Część schorzeń dermatologicznych potrzebuje specyficznej i zaawansowanej diagnostyki, możliwej tylko w szpitalu. W przypadku niektórych schorzeń przeprowadzenie zabiegu u małego pacjenta jest związane z sedacją. To również jest możliwe wyłącznie podczas pobytu w szpitalu - powiedziała kierująca oddziałem dr Barbara Szpyrka.

Oddział w Sosnowcu jest zaledwie czwartym w Polsce - po Warszawie, Łodzi i Lublinie - szpitalnym oddziałem dermatologicznym dla dzieci. - Nasz region i całe południe Polski potrzebują takiego oddziału. Dermatologia dziecięca różni się od tej dla dorosłych. Skóra dziecka jest inna, inne są dawki leków, podejście do pacjentów też bardzo się różni. Dopiero podczas hospitalizacji, kiedy mały pacjent jest pod stałą obserwacją lekarzy, można na bieżąco monitorować efekty leczenia i wprowadzać ewentualne zmiany - uważa dr Barbara Szpyrka.

Szpital duże nadzieje pokłada we wprowadzeniu do swojej oferty jednodniowych zabiegów dermatologicznych, podczas których usuwane byłyby zmiany naczyniowe czy drobne zmiany nowotworowe w obrębie skóry, a także blizny po oparzeniach czy trądziku. Ze strony pacjentów jest duże zapotrzebowanie na takie leczenie. W planach jest również współpraca ze zlokalizowanym niedaleko szpitala Wydziałem Farmaceutycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

To kolejna inwestycja w Centrum Pediatrii. W ostatnich latach w szpitalu stworzono i wyposażono nowe oddziały: Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży, oddział rehabilitacji ogólnorozwojowej oraz oddział rehabilitacji neurologicznej. Rozbudowano oddział reumatologii. Dzięki unijnym środkom szpital został w pełni zinformatyzowany. Łączna wartość inwestycji zrealizowanych w Centrum Pediatrii w Sosnowcu w ostatnich latach wyniosła 42 mln zł.

W planach jest jeszcze utworzenie szpitalnego oddziału ratunkowego oraz modernizacja i doposażenie oddziału anestezjologii i intensywnej terapii oraz zakładu diagnostyki obrazowej.

Centrum Pediatrii w Sosnowcu udziela rocznie ok. 50 tys. porad specjalistycznych i hospitalizuje ok. 8 tys. pacjentów. Placówka obsługuje wszystkie powiaty zagłębiowskie, co trzeci pacjent z tego regionu to mieszkaniec Sosnowca. W szpitalu funkcjonuje 13 poradni i 11 oddziałów szpitalnych.

Anna Gumułka (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze