Sosnowiec: termomodernizacja szpitala skutkuje oszczędnościami

Autor: RRX/Rynek Zdrowia • • 06 października 2010 17:42

Nawet 650 tys. zł rocznie zaoszczędzi Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu na rachunkach za energię cieplną w wyniku termomodernizacji budynków placówki.

Sosnowiec: termomodernizacja szpitala skutkuje oszczędnościami

Po remoncie ściany bloku łóżkowego i część górna bloku zabiegowego będą obłożone 14 centymetrową warstwą wełny mineralnej i kompozytem aluminiowym. Natomiast ściany pozostałych budynków pokryje warstwa styropianu i tynku cienkowarstwowego.

– Do ocieplenia mamy ponad 26 tys. m kw. ścian. To powierzchnia równa 160 boiskom do siatkówki. Samych tylko okien trzeba wymienić 2700. Warto jednak podjąć to wyzwanie chociażby dlatego, że po remoncie zaoszczędzimy około 30 proc. energii cieplnej – zauważa Iwona Łobejko, dyrektor WSS nr 5.

W związku z termomodernizacją muszą zostać ograniczone przyjęcia pacjentów planowych. Pacjenci już hospitalizowani oraz przyjmowani w trybie pilnym również w trakcie remontu mogą liczyć na fachową pomoc. Szpital przygotował specjalne sale właśnie z myślą o takich osobach.

Sytuacja wróci do normy w listopadzie, po wymianie okien. Natomiast wszystkie prace mają się zakończyć w drugim kwartale przyszłego roku.

Termomodernizacja kosztuje 12 mln zł. Finansowana jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z funduszy samorządu województwa śląskiego.

– Ten remont to ogromna inwestycja. Mam jednak nadzieję, że koszty szybko się zwrócą w postaci oszczędności, a pacjenci odczują znaczną poprawę warunków, w jakich wracają do zdrowia. Wkład województwa w opiekę zdrowotną to przecież nie tylko zakupy nowoczesnego sprzętu medycznego. Równie ważne jest należyte utrzymanie budynków i starania o redukcję kosztów ich utrzymania – uważa marszałek Bogusław Śmigielski.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum