Sosnowiec: powstanie nowy pawilon szpitala, koszt inwestycji to 45 mln zł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 listopada 2016 15:55

Sosnowiecki Szpital Miejski będzie miał nowy pawilon, w którym będzie m.in. blok operacyjny i oddział intensywnej terapii. Obiekt ma być gotowy za półtora roku, wartość inwestycji wraz z wyposażeniem to ok. 45 mln zł.

Sosnowiec: powstanie nowy pawilon szpitala, koszt inwestycji to 45 mln zł
Na parterze nowego budynku szpitala znajdzie się m.in.oddział intensywnej opieki medycznej, na pierwszym piętrze blok operacyjny z 6 salami operacyjnymi. Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

We wtorek (8 listopada) w Sosnowcu podpisano umowę z wykonawcą - warszawską firmą Warbud SA.

Pawilon nowego bloku operacyjnego będzie składał się z trzech kondygnacji o łącznej powierzchni użytkowej blisko 4 tys. m kwadratowych. W poziomie przyziemia znajdzie się zaplecze techniczne i informatyczne. Na parterze będzie oddział intensywnej opieki medycznej i sala audiowizualna, a na pierwszym piętrze pełnoprofilowy blok operacyjny z 6 salami operacyjnymi.

Jednym z elementów inwestycji jest pełna digitalizacja sal operacyjnych, co z jednej strony zapewni szybki dostęp do wszelkich wyników badań pacjenta, ułatwiając podejmowanie decyzji co do dalszego postępowania z chorym, a z drugiej strony pozwoli na rejestrację bieżących zdarzeń i ich odtworzenie w razie potrzeby w przyszłości. Budynek będzie wyposażony także w nowoczesny system szybkiej łączności wewnętrznej.

- Decyzja o uruchomieniu w sosnowieckim szpitalu miejskim oddziału intensywnej opieki medycznej związana jest ze znacznym deficytem tego typu świadczeń na rynku ochrony zdrowia. Jest to oddział wymagający współpracy lekarzy wielu specjalizacji, stąd możliwość posadowienia takiego ośrodka wyłącznie w szpitalach wieloprofilowych, takich jak nasza placówka. W dwunastołóżkowym oddziale znajdą opiekę najciężej chorzy mieszkańcy Sosnowca i Zagłębia Dąbrowskiego - mówił prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego Sp. z o.o. Artur Nowak.

W pawilonie znajdzie się również niewielka sala audiowizualna. Potrzeba jej utworzenia wynika z coraz szerszej współpracy szpitala z medycznymi ośrodkami uniwersyteckimi oraz konieczności szkolenia pracowników.

Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński powiedział, że całość inwestycji zostanie zrealizowana ze środków miasta, a więc właściciela szpitala miejskiego.

- Mamy plan działania wobec sosnowieckiego szpitala, sosnowieckiej służby zdrowia i konsekwentnie go realizujemy. Bo tak jak samorząd powinien dbać o rozwój infrastruktury, tak instytucje centralne powinny dbać o stronę medyczną, dostęp do świadczeń i działać tak, aby pieniędzy na leczenie nie brakowało - dodał.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum