Sosnowiec: otwarto nowy blok operacyjny szpitala miejskiego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 października 2018 16:47

Ponad 45 mln zł kosztowała budowa i wyposażenie nowego pawilonu w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim Sp. z o.o. w Sosnowcu. W środę oficjalnie otwarto ten trzykondygnacyjny budynek. Mieszczą się w nim m.in. blok operacyjny i oddział intensywnej opieki medycznej.

Całość inwestycji została zrealizowana ze środków gminy Sosnowiec, właściciela szpitala miejskiego. Fot. PTWP (zdj. ilustracyjne)

Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński podkreślił podczas uroczystości, że to ważna inwestycja dla pacjentów, personelu szpitala i mieszkańców miasta. Zaznaczył, że placówka jest ciągle unowocześniana.

- Co warte podkreślenia, całość inwestycji została zrealizowana ze środków gminy Sosnowiec, a więc właściciela szpitala miejskiego. Ta inwestycja to dowód na to, jak sosnowiecki samorząd dba o rozwój placówek medycznych - powiedział prezydent.

Podkreślił, że służba zdrowia to dziedzina życia publicznego, w której podziały polityczne nie powinny istnieć. Wyraził opinię, że działania na rzecz rozwoju sosnowieckiej służby zdrowia odbywają się ponad podziałami.

Pawilon nowego bloku operacyjnego składa się z trzech kondygnacji. Pierwsza, w poziomie przyziemia, stanowi zaplecze techniczne i informatyczne. Na parterze jest oddział intensywnej opieki medycznej i sala audiowizualna, a na pierwszym piętrze - pełnoprofilowy blok operacyjny połączony z istniejącym pięciokondygnacyjnym budynkiem łącznikiem umożliwiającym bezpośrednią komunikację z pawilonem ze wszystkich pięter istniejącego szpitala.

- To inwestycja, dzięki której nasz szpital będzie jedną z najważniejszych placówek w woj. śląskim. Blok operacyjny w nowym obiekcie szpitala ma z sześć sal operacyjnych, przeznaczonych dla takich dziedzin medycyny, jak: chirurgia, ortopedia, urologia, ginekologia i otolaryngologia. Blok będzie spełniał najwyższe standardy medyczne, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa pacjentów, jak również personelu medycznego - podkreślił prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego Artur Nowak.

Dodał, że decyzja o uruchomieniu w sosnowieckiej placówce oddziału intensywnej opieki medycznej związana jest ze znacznym deficytem takich świadczeń na rynku ochrony zdrowia. W dwunastołóżkowym oddziale znajdą opiekę najciężej chorzy mieszkańcy Sosnowca i Zagłębia Dąbrowskiego.

W ostatnich dniach do szpitala dostarczono cyfrowy sprzęt i aparaturę do diagnostyki obrazowej. Dodatkowo kupiono m.in. dwa stoły operacyjne, aparaty do znieczulenia, wózki do transportu pacjenta i wózki zabiegowe, negatoskopy do przeglądania zdjęć rentgenowskich i specjalistyczny sprzęt do zabiegów.

- Pozostały sprzęt do nowych pomieszczeń przeniesiony został ze starego bloku operacyjnego, ponieważ szpital nieprzerwanie od kilku lat uzupełniał braki sprzętowe w szpitalu i ma duże zasoby nowoczesnego sprzętu i aparatury medycznej - wyjaśniła dyrektor techniczno-administracyjny w szpitalu Aneta Kawka.

Nowy blok operacyjny ma zapewnić skoordynowaną opieką pacjentom przed, w trakcie i po operacji. Sala pooperacyjna to cztery stanowiska zaopatrzone w pełny monitoring funkcji życiowych. Na wyposażeniu sali pooperacyjnej jest również kupiony wózek reanimacyjny, respirator i defibrylator.

Obecna infrastruktura pozwala na znaczne zwiększenie liczby zabiegów. Dyrekcja ma też nadzieję, że nowe warunki pracy będą zachętą dla lekarzy. - Podobnie jak w innych szpitalach, tutaj również brakuje lekarzy zarówno zabiegowych, jak i anestezjologów, pielęgniarek instrumentariuszek i anestezjologicznych. Nasze pielęgniarki od kilku lat szkolą się w innych ośrodkach, są bardzo dobrze wyszkolone, ale ciągle jest ich za mało - wskazała Kawka.

Szpital leczy głównie mieszkańców Sosnowca. Zależnie od oddziału jest to od około 70 do 80 proc. Pozostali pacjenci to głównie mieszkańcy pozostałych miast Zagłębia Dąbrowskiego - Dąbrowy Górniczej, Będzina i Czeladzi, ale też np. Mysłowic, Siemianowic Śląskich i Katowic.

PAP - Krzysztof Konopka

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum