Sosnowiec: otwarto nowy blok operacyjny szpitala miejskiego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 października 2018 16:47

Ponad 45 mln zł kosztowała budowa i wyposażenie nowego pawilonu w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim Sp. z o.o. w Sosnowcu. W środę oficjalnie otwarto ten trzykondygnacyjny budynek. Mieszczą się w nim m.in. blok operacyjny i oddział intensywnej opieki medycznej.

Sosnowiec: otwarto nowy blok operacyjny szpitala miejskiego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński podkreślił podczas uroczystości, że to ważna inwestycja dla pacjentów, personelu szpitala i mieszkańców miasta. Zaznaczył, że placówka jest ciągle unowocześniana.

- Co warte podkreślenia, całość inwestycji została zrealizowana ze środków gminy Sosnowiec, a więc właściciela szpitala miejskiego. Ta inwestycja to dowód na to, jak sosnowiecki samorząd dba o rozwój placówek medycznych - powiedział prezydent.

Podkreślił, że służba zdrowia to dziedzina życia publicznego, w której podziały polityczne nie powinny istnieć. Wyraził opinię, że działania na rzecz rozwoju sosnowieckiej służby zdrowia odbywają się ponad podziałami.

Pawilon nowego bloku operacyjnego składa się z trzech kondygnacji. Pierwsza, w poziomie przyziemia, stanowi zaplecze techniczne i informatyczne. Na parterze jest oddział intensywnej opieki medycznej i sala audiowizualna, a na pierwszym piętrze - pełnoprofilowy blok operacyjny połączony z istniejącym pięciokondygnacyjnym budynkiem łącznikiem umożliwiającym bezpośrednią komunikację z pawilonem ze wszystkich pięter istniejącego szpitala.

- To inwestycja, dzięki której nasz szpital będzie jedną z najważniejszych placówek w woj. śląskim. Blok operacyjny w nowym obiekcie szpitala ma z sześć sal operacyjnych, przeznaczonych dla takich dziedzin medycyny, jak: chirurgia, ortopedia, urologia, ginekologia i otolaryngologia. Blok będzie spełniał najwyższe standardy medyczne, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa pacjentów, jak również personelu medycznego - podkreślił prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego Artur Nowak.

Dodał, że decyzja o uruchomieniu w sosnowieckiej placówce oddziału intensywnej opieki medycznej związana jest ze znacznym deficytem takich świadczeń na rynku ochrony zdrowia. W dwunastołóżkowym oddziale znajdą opiekę najciężej chorzy mieszkańcy Sosnowca i Zagłębia Dąbrowskiego.

W ostatnich dniach do szpitala dostarczono cyfrowy sprzęt i aparaturę do diagnostyki obrazowej. Dodatkowo kupiono m.in. dwa stoły operacyjne, aparaty do znieczulenia, wózki do transportu pacjenta i wózki zabiegowe, negatoskopy do przeglądania zdjęć rentgenowskich i specjalistyczny sprzęt do zabiegów.

- Pozostały sprzęt do nowych pomieszczeń przeniesiony został ze starego bloku operacyjnego, ponieważ szpital nieprzerwanie od kilku lat uzupełniał braki sprzętowe w szpitalu i ma duże zasoby nowoczesnego sprzętu i aparatury medycznej - wyjaśniła dyrektor techniczno-administracyjny w szpitalu Aneta Kawka.

Nowy blok operacyjny ma zapewnić skoordynowaną opieką pacjentom przed, w trakcie i po operacji. Sala pooperacyjna to cztery stanowiska zaopatrzone w pełny monitoring funkcji życiowych. Na wyposażeniu sali pooperacyjnej jest również kupiony wózek reanimacyjny, respirator i defibrylator.

Obecna infrastruktura pozwala na znaczne zwiększenie liczby zabiegów. Dyrekcja ma też nadzieję, że nowe warunki pracy będą zachętą dla lekarzy. - Podobnie jak w innych szpitalach, tutaj również brakuje lekarzy zarówno zabiegowych, jak i anestezjologów, pielęgniarek instrumentariuszek i anestezjologicznych. Nasze pielęgniarki od kilku lat szkolą się w innych ośrodkach, są bardzo dobrze wyszkolone, ale ciągle jest ich za mało - wskazała Kawka.

Szpital leczy głównie mieszkańców Sosnowca. Zależnie od oddziału jest to od około 70 do 80 proc. Pozostali pacjenci to głównie mieszkańcy pozostałych miast Zagłębia Dąbrowskiego - Dąbrowy Górniczej, Będzina i Czeladzi, ale też np. Mysłowic, Siemianowic Śląskich i Katowic.

PAP - Krzysztof Konopka

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum