Sosnowiec: oddział anestezjologii i intensywnej terapii szpitala wojewódzkiego otwarty po remoncie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2020 17:58

Kliniczny Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu został w poniedziałek (20 stycznia) otwarty po wartym ok. 1,5 mln zł generalnym remoncie.

Fot. PTWP (zdj. ilustracyjne)

Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu to jeden z największych szpitali w woj. śląskim i kluczowy szpital ratunkowy - trafia tu większość najciężej poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych czy górniczych w regionie.

Najważniejszym zadaniem wyremontowanego OIOM-u - Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii - jest m.in. udzielanie wysokospecjalistycznych świadczeń pacjentom w stanie bezpośredniego zagrożenia życia. Lekarze z tego oddziału odpowiadają także za uśmierzanie u pacjentów ostrego i przewlekłego bólu oraz zajmują się znieczuleniami do wszystkich typów zabiegów - zarówno diagnostycznych, jak i leczniczych. Sprawują również pooperacyjny nadzór nad chorymi bezpośrednio po przebytych znieczuleniach.

Podczas trwającego ponad pół roku remontu na oddziale wymieniono instalacje gazów medycznych, instalację przeciwpożarową, grzejniki, sufit, oświetlenie, instalacje sanitarne, wykładziny oraz meble. Stolarka drzwiowa została w dużej części wymieniona, a w pozostałej części odnowiona i zabezpieczona na kolejne lata. Wymieniono również instalację elektryczną i teletechniczną, zapewniającą właściwe i bezpieczne działanie aparatury oraz sprzętu podtrzymującego funkcje życiowe. Oddział został również doposażony w niezbędny sprzęt medyczny.

- Dzięki wsparciu i przychylności Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach udało nam się pozyskać pół mln zł, zaś z własnych środków wygospodarowaliśmy 1 mln zł. Dzięki temu możemy pochwalić się pięknie wyremontowanym oddziałem - mówiła podczas poniedziałkowego otwarcia wyremontowanego oddziału dyrektor sosnowieckiego szpitala dr Alicja Cegłowska.

Placówka od lat należy do regionalnych liderów w zakresie pobrań narządów służących do przeszczepów, ratujących ludzkie życie i zdrowie. Organem prowadzącym dla sosnowieckiego szpitala jest samorząd woj. śląskiego, który również przekazuje środki na inwestycje. Szpital jest wyposażony m.in. w nowoczesne lądowisko, umożliwiające przyjmowanie śmigłowców ratunkowych przez całą dobę.

PAP - Marek Błoński

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum