Sopot: otwarto Centrum Opieki Geriatrycznej w Pomorskim Centrum Reumatologicznym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 listopada 2019 16:32

W piątek (29 listopada) otwarto Centrum Opieki Geriatrycznej w Pomorskim Centrum Reumatologicznym w Sopocie. Koszt jego utworzenia wyniósł ponad 31 mln zł.

Sopot: otwarto Centrum Opieki Geriatrycznej w Pomorskim Centrum Reumatologicznym
Prezes Pomorskiego Centrum Reumatologicznego Barbara Gierak-Pilarczyk. Fot. Archiwum

W uroczystościach uczestniczyli m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Prezes Pomorskiego Centrum Reumatologicznego Barbara Gierak-Pilarczyk powiedziała PAP, że powołanie Centrum Opieki Geriatrycznej w znacznym stopniu wynika z tego, że najwięcej problemów reumatologicznych, ale innych niż zapalne choroby starszego wieku, dotyka właśnie starszych ludzi, np. choroba zwyrodnieniowa stawów. Powoduje to, że reumatologia jest bardzo bliska geriatrii.

Dodała, że powołanie Centrum w Sopocie wynika, też z tego, że miasto ma procentowo jedną z najwyższych w Polsce liczbę osób starszych wśród mieszkańców i jedną z najstarszych populacji w kraju.

Budynek ma ponad 4,5 tys. mkw. Wyposażony jest w nowoczesny sprzęt diagnostyczny i rehabilitacyjny.

Centrum Opieki Geriatrycznej kosztowało ponad 31 mln zł. 20,1 mln zł pozyskano z funduszy europejskich, 10,9 mln zł dała Gmina Miasta Sopotu. Pomorskie Centrum Reumatologiczne z własnych pieniędzy sfinansowało wiele prac okołobudowlanych. Szpital jest pierwszym szpitalem geriatrycznym w województwie, który kompleksowo opiekować się będzie osobami starszymi.

Marcin Szywała

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum