×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sopot: miasto planuje budowę Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia25 stycznia 2020 13:59

Władze Sopotu zamierzają wybudować Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Ośrodek o powierzchni 2,5 tys. m kw miałby powstać w sąsiedztwie Domu Seniora przy ul. Mickiewicza. Obiekt byłby przeznaczony dla 30-60 chorych. 27 stycznia zaplanowana została dyskusja z mieszkańcami nt. rozwiązań proponowanych w projekcie.

Sopot: miasto planuje budowę Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- W odpowiedzi na postulaty seniorów oraz rodzin pacjentów obłożnie chorych, którzy coraz częściej zgłaszają, że nie radzą sobie z opieką, powstała konieczność budowy w naszym mieście Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego - wyjaśnia Anna Dyksińska z biura promocji i komunikacji Urzędu Miasta Sopotu.

Obecnie osoby wymagające pobytu w ZOL kierowane są do ośrodków poza Sopotem, m.in. do Gdańska, Gdyni, Prabut, Sztumu i Nowego Dworu Gdańskiego.

- Projekt będzie finansowany ze środków własnych gminy, chyba że dostępne będą fundusze zewnętrzne - unijne lub z budżetu centralnego - po które gmina będzie mogła wystąpić - poinformowała Dyksińska.

W październiku 2010 r. w budynku zlikwidowanej w 2006 r. Szkoły Podstawowej nr 6 przy ul. Mickiewicza w Sopocie zaadaptowano Dom Pomocy Społecznej i Dzienny Dom Pobytu. W 2015 r. uruchomiono tam również Środowiskowy Dom Samopomocy. Pojawił się wówczas pomysł na utworzenie placówki, która zapewniłaby obłożnie chorym natychmiastową pomoc, kompleksową diagnozę i dostęp do lekarzy specjalistów.

Pod koniec maja 2016 r. władze miasta ogłosiły konkurs na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej, która umożliwiłaby rozbudowę istniejącego DPS z wykorzystaniem boiska, które zostało po zamkniętej szkole.

- Zgłoszono dwie propozycje, które nagrodzono wyróżnieniem. Obie prace posłużyły nam, by właściwie ocenić parametry przyszłego obiektu ZOL, które mogliśmy wykorzystać do tworzenia nowego, obecnie procedowanego planu - wskazała Dyksińska

W 2017 r. Rada Miasta Sopotu podjęła decyzję o rozpoczęciu prac nad zmianą planu miejscowego terenu wschodniego fragmentu osiedla Mickiewicza, umożliwiającego budowę Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Mieszkańcy oraz zarząd spółdzielni sprzeciwiali się, aby ośrodek powstał kosztem boiska, które zostało na osiedlu po zlikwidowanej szkole podstawowej nr 6.

Na początku 2018 r. odbyły się konsultacje, dzięki którym na ul. Mickiewicza zrewitalizowano przestrzeń rekreacyjno -sportową. - Przeniesiono i przebudowano boisko oraz plac zabaw, powstała bieżnia do jazdy rekreacyjnej dla dzieci, pojawiły się stoły do gry w ping ponga, szachy i chińczyka, pojawiło się przejście dla osób z niepełnosprawnością. Gmina zapłaciła za to ponad 1 mln zł. Na pozostałym terenie powstanie ZOL - przekazała Dyksińska.

Projekt budowy Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego został już skonsultowany m.in. z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Kolejnym etapem jest wyłożenie publiczne i spotkanie z mieszkańcami,

Z dokumentem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu wschodniego fragmentu osiedla Mickiewicza wraz z prognozą oddziaływania na środowisko można zapoznać się do 14 lutego w Urzędzie Miasta Sopotu. Mieszkańcy, którzy zechcą zgłosić uwagi lub poprawki, do 28 lutego mają czas, aby złożyć stosowne pismo w kancelarii UM.

Anna Machińska - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum