Solec-Zdrój: baseny siarkowe pomogą rozwinąć turystykę leczniczą

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2013 18:59

Pierwsi goście skorzystali w piątek (1 lutego) z kąpieli w kompleksie basenów siarkowych w Solcu-Zdroju. Pilotażowa w regionie świętokrzyskim inwestycja partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) kosztowała blisko 20 mln zł.

Solec-Zdrój: baseny siarkowe pomogą rozwinąć turystykę leczniczą
Budowa basenów w Solcu-Zdroju jest jedyną dotąd inwestycją PPP w regionie świętokrzyskim. Udziałem gminy był grunt pod budowę kompleksu. Dzięki wsparciu władz województwa udało się uzyskać 8 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego. Pozostałą część inwestycji sfinansowała spółka "Malinowe Hotele", która rozbudowała swoje zaplecze leczniczo-relaksacyjne.

Inwestycja jest korzystna także dla samorządu lokalnego - baseny mineralne pomogą rozwijać turystykę leczniczą i kosmetyczną.

- W kompleksie znajduje się basen z naturalną wodą siarczkową, jedyny w Polsce i jeden z nielicznych w Europie. Gmina liczy na inwestorów, którzy  mogą obecnie uznać nasze tereny za bardziej atrakcyjne - powiedziała sekretarz gminy Solec-Zdrój, Barbara Simon. Dodała, że zyskają też właściciele mniejszych pensjonatów i kwater prywatnych.

Użytkownikiem i zarządcą kompleksu basenów, które są własnością gminy, będą przez kilkadziesiąt lat "Malinowe Hotele".

- Dzięki tej inwestycji rozszerzyliśmy swoją ofertę uzdrowiskową i wypoczynkową. Planujemy uzyskanie z NFZ kontraktu na leczenie ambulatoryjne i fizykoterapię - powiedział dyrektor Paweł Patrzałek ze spółki "Malinowe Hotele".

Solec-Zdrój to niewielka gmina, w której już w początkach XIX wieku wykorzystywano źródła lecznicze solanek siarczkowych. W uzdrowisku leczy się choroby narządu ruchu i reumatyczne, schorzenia skóry i alergię.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum