Słupsk: szpital wojewódzki ma oddział transplantacji szpiku kostnego, koniec z...

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 12 lipca 2018 16:10

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku ma własny oddział transplantacji szpiku kostnego - pacjenci nie będą musieli jeździć do Gdańska. Koszt inwestycji wyniósł ponad 1,7 mln zł. Pierwsi pacjenci leczeni z powodu ostrych białaczek i przygotowania do przeszczepu będą przyjmowani w Słupsku od 15 lipca.

Jak podaje Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, uroczyste otwarcie oddziału transplantacji szpiku kostnego odbyło się w środę (11 lipca). Oddział transplantacji szpiku o powierzchni 240 m kw. znajduje się na II piętrze budynku D w części oddziału hematologicznego. Składa się z pięciu izolatek z łazienkami, w tym czterech sal jednoosobowych i jednej dwuosobowej. W sumie jest sześć łóżek zapewniających wysoki standard czystości powietrza. Na oddziale są też: gabinet zabiegowy, gabinet lekarski, punkt pielęgniarski, brudownik oraz niezbędne dla utrzymania wysokich wymogów sanitarnych śluzy dla pacjenta oraz personelu.

- Na oddziale, w bardzo dobrych warunkach będą leczeni chorzy, którzy kwalifikują się do transplantacji szpiku - mówi dr Wojciech Homenda, ordynator oddziału hematologii, wewnętrznego i otwieranego transplantacji szpiku kostnego oraz wojewódzki konsultant do spraw hematologii. - Będziemy oceniać ich status choroby, wykonywać badania, w tym kardiologiczne i stomatologiczne. Potwierdzać więc remisję choroby - dodaje ordynator.

W ramach robót budowlanych zmieniono układ pomieszczeń. Wymieniono drzwi i okna na witryny, instalacje wodne i kanalizacyjne oraz zamontowano centralę klimatyzacyjną zapewniającą 10-krotną ilość wymian powietrza. Zmodernizowano instalacje elektryczne oraz teletechniczne systemu sygnalizacji pożaru i kontroli dostępu. Wykonano nowe instalacje teletechniczne: monitoring wizyjny, instalacje TV i system przyzywowy. Do sal chorych doprowadzono instalacje gazów medycznych wraz z naściennymi panelami.

Oddział doposażono m.in. w łóżka elektryczne z wagą oraz materacami przeciwodleżynowymi, szafki przyłóżkowe, pompy infuzyjne, centralę do podłączenia kardiomonitorów. Zakupiono stoliki zabiegowe, stojaki do pomp infuzyjnych i kroplówek oraz meble m.in. do gabinetu zabiegowego, punktu pielęgniarskiego, śluz szatniowych.

Pierwszy ośrodek transplantacji istnieje w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Ośrodek Autoprzeszczepów Szpiku Kostnego powstaje z myślą o mieszkańcach Słupska i okolic.

- Chodzi o to, aby chorzy nie musieli jeździć na transplantacje szpiku najczęściej do Gdańska, czasem Warszawy czy nawet Gliwic. Nasi pacjenci często cierpią na wiele chorób, niektórzy z nich mają dysfunkcje narządów ruchu - wyjaśnia dr Wojciech Homenda.

– Na razie otwieramy tzw. część łóżkową, czyli oddział transplantacji szpiku. Rozpoczynamy równocześnie tworzenie banku komórek i tkanek. Po zakończeniu tej inwestycji musimy otrzymać odpowiednie akredytacje i dopiero będziemy mogli rozpocząć transplantacje. Ośrodek autoprzeszczepów szpiku kostnego w naszym szpitalu będzie składać się z oddziału oraz banku komórek i tkanek. Bank to jednostka posiadająca zbiornik do bankowania komórek i tkanek (przechowywania z temperaturze – 196 stopni Celsjusza) oraz laboratorium, w którym przygotowywany, badany (np. badania mikrobiologiczne, wirusologiczne) i pakowany jest pobrany materiał. Mamy nadzieję, że już na początku przyszłego roku uda się nam przeprowadzić pierwsze przeszczepy szpiku w Słupsku. Szacujemy, że będziemy wykonywać około 30-40 transplantacji na rok. Do tego momentu nasi pacjenci będą jeździli na zabiegi do innych szpitali, najczęściej do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku - tłumaczy dr Homenda.

Więcej: www.pomorskie.eu

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum