Śląskie: wojewoda przeznaczy 4 mln zł na zakup dziesięciu karetek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 listopada 2016 17:19

4 mln zł na zakup 10 nowych ambulansów przeznaczył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Było to możliwe dzięki niższemu niż zakładano bezrobociu, co pozwoliło zaoszczędzić część środków na ubezpieczenie zdrowotne osób bez pracy.

Śląskie: wojewoda przeznaczy 4 mln zł na zakup dziesięciu karetek
FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

- Podjąłem decyzję o przeniesieniu 4 mln zł zaoszczędzonych środków na ubezpieczenie zdrowotne i wystąpiłem do Ministerstwa Finansów o wyrażenie zgody, aby części tych pieniędzy nie wydawać, a móc je przeznaczyć na zakup ambulansów na potrzeby naszego województwa - powiedział wojewoda Wieczorek podczas czwartkowej (17 listopada) konferencji prasowej w Katowicach.

- To w gruncie rzeczy dwie dobre informacje - te zaoszczędzone pieniądze wynikają bezpośrednio, wprost ze zmniejszonego bezrobocia w naszym województwie, natomiast druga dobra informacja jest taka, że do końca roku uda się zrealizować zakup 10 doskonale wyposażonych ambulansów na potrzeby pogotowia ratunkowego na terenie województwa śląskiego - dodał.

Pieniądze trafią do samorządów, które następnie zakupią ambulanse. 800 tys. zł zostanie przekazane marszałkowi woj. śląskiego na zakup dwóch ambulansów, pieniądze na pozostałe 8 dla poszczególnych starostów we wszystkich podregionach województwa.

Jak poinformowano podczas konferencji, w woj. śląskim w ramach systemu ratownictwa funkcjonuje 156 karetek, jest też ponad 60 rezerwowych.

- Wykonują ok. 1,5 mln wyjazdów rocznie, każdy z zespołów realizuje ok. 8 wyjazdów dziennie, w kraju średnio jest to 6 wyjazdów, a więc u nas jest to większe obłożenie. Biorąc pod uwagę stan zużycia tych pojazdów zrobiliśmy analizę i pieniądze trafią do pogotowia katowickiego, częstochowskiego, sosnowieckiego, bielskiego, ponadto powiat lubliniecki, kłobucki, myszkowski, raciborski, wodzisławski, cieszyński, żywiecki, bielski - powiedziała dyrektor Wydziału Nadzoru nad Systemem Opieki Zdrowotnej Jolanta Czaplińska-Jaszczurowska.

Wojewoda Wieczorek przypomniał też, że w niedzielę w Krakowie premier Beata Szydło przekazała karetkę dla Częstochowy, zakupioną na potrzeby związane z organizacją Światowych Dni Młodzieży, a więc region w krótkim czasie zyskuje 11 nowoczesnych ambulansów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum