Śląskie: w ciągu kilku lat powstanie Jasienicki Kurort Zamkowy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 maja 2018 11:55

Jasienicki Kurort Zamkowy, łączący m.in. funkcję edukacyjną, wypoczynkową, medyczną i sportową, powstanie w ciągu kilku lat w gminie Jasienica k. Bielska-Białej - zapewnił wójt Janusz Pierzyna.

Częścią planowanego kompleksu ma być centrum rehabilitacji Fot. Atrchiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W piątek na zamku w Grodźcu, który będzie sercem całego projektu, poświęcony został jego kamień erekcyjny. Projekt jest częścią rządowej Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Jak zapowiedział wójt Pierzyna, na terenie ok. 50 ha wokół zamku powstanie kompleks turystyczno-edukacyjno-rehabilitacyjno-sportowy, który ma wzmocnić potencjał regionu. Plany zakładają m.in. stworzenie muzeum, centrum konferencyjnego i edukacyjnego z zapleczem hotelowym, ośrodka spa oraz centrum rehabilitacji, a także infrastruktury sportowej, w tym ścieżek pieszych, rowerowych i konnych, tras narciarskich, a także basenów termalnych. Powstać ma dom dla weteranów. Częścią Kurortu będą oranżerie, ogrody oraz rezerwat przyrody "Morzyk".

Wójt poinformował, że projekt jest bardzo szeroki. Szacuje, że na jego realizację potrzeba ok. 200-300 mln zł, a realizacja zajmie 5 do 10 lat. Jak dodał, projekt byłby finansowany z różnych źródeł - prywatnych, funduszy europejskich i programów ministerialnych. Podkreślił, że wsparcie zadeklarował rząd.

Pierzyna zaznaczył, że pierwszym krokiem, jaki zostanie wykonany, będą odwierty, aby zlokalizować źródła wód geotermalnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum