Śląskie: systemowa opieka nad kobietami w ciąży

Autor: DK, Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 19 października 2010 17:09

W Centralnym Szpitalu Klinicznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zmodernizowano oddział położniczy. Urząd Marszałkowski chce włączyć jednostkę do specjalnego programu opieki nad kobietami w ciąży.

Śląskie: systemowa opieka nad kobietami w ciąży
18 października w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym ŚUM w Katowicach otwarto oddział ginekologiczno-położniczy po kilkumiesięcznym remoncie, który kosztował 600 tys. zł. Kolejne 100 tys. zł wydano na sprzęt do ratowania życia dzieci i ich matek.

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego chce dalej inwestować w zdrowie matek i dzieci. Aktualnie pracuje nad „Wojewódzkim programem poprawy opieki nad kobietami w ciąży i noworodkiem”.– Program zakłada przygotowanie dla kobiet karty przebiegu ciąży, która będzie zawierać szczegółowe, przydatne np. dla innych lekarzy, informacje dotyczące zdrowia kobiety. Program obejmuje też tworzenie w placówkach medycznych monitoringu czynności serca płodu kobiet z ciążami zagrożonymi – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Witold Trólka z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego.

To właśnie katowicki szpital kliniczny ma być pierwszy w regionie, gdzie w ramach pilotażu od 2012 roku wprowadzony zostanie 24-godzinny monitoring czynności serca płodu.– Program ma objąć placówki publiczne, podległe samorządowi wojewódzkiemu i inne, a także niepubliczne. Obecnie powstaje lista jednostek, które powinny znaleźć się w sieci. Chcemy, żeby głównym źródłem finansowania były środki unijne, ale z budżetu na lata 2014-2020. Na razie trwają konsultacje ze środowiskami medycznymi, potem zarząd województwa podejmie decyzję – powiedział Witold Trólka.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum