Śląskie: rozbudowa Centrum Leczenia Oparzeń na półmetku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2012 13:33

Rozbudowa Siemianowickiego Centrum Leczenia Oparzeń jest już na półmetku. W ramach inwestycji powstanie nowa izba przyjęć, blok operacyjny, oddział anestezjologii i intensywnej opieki medycznej oraz lądowisko dla helikopterów na dachu budynku.

 - Przed 31 grudnia 2011 zakończone zostały wszystkie roboty budowlane i instalacyjne. Inwestycja jest już na półmetku. Przewidujemy, że w drugim kwartale tego roku uda nam się otworzyć nową izbę przyjęć wraz z salami izolacyjnymi - powiedziała rzecznik prasowy siemianowickiej oparzeniówki dr Justyna Glik.

38 mln zł na rozbudowę szpitala przekazały w 2009 roku władze województwa śląskiego. W ramach rozbudowy powstał nowy budynek, który bezpośrednio przylega do obecnej siedziby szpitala mieszczącej się w zabytkowym obiekcie.

Harmonogram prac przewiduje, że wykańczanie oraz wyposażanie nowego obiektu potrwa do końca 2013 roku. Oprócz nowej izby przyjęć otwarte zostaną: oddział septyczny do leczenia piorunujących zakażeń, blok operacyjny, oddział anestezjologii i intensywnej opieki medycznej. W ramach oddziału intensywnej opieki medycznej, który ma również docelowo funkcjonować w strukturze krajowego systemu ratownictwa medycznego, zostanie wyodrębniona toksykologia.

Na dachu nowego obiektu w Centrum Leczenia Oparzeń powstanie lądowisko dla helikopterów, co pozwoli maksymalnie skrócić czas dotarcia chorych z ciężkimi oparzeniami z terenu całego kraju.

Do Centrum trafiają najciężej poparzeni. Tak było m.in. po katastrofie w kopalni Wujek-Śląsk sprzed ponad dwóch lat, kiedy do Siemianowic Śląskich zostało przewiezionych prawie 30 górników.

Szpital dysponuje pracownią hiperbarii tlenowej, wyposażoną w wielomiejscową komorę hiperbaryczną oraz dwie komory jednoosobowe. W Centrum mieści się też najnowocześniejsza w Polsce pracownia hodowli komórek i tkanek in vitro oraz bank tkanek.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum