Śląskie: przetarg na budowę bloku operacyjnego w Ustroniu - unieważniony

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 maja 2019 14:59

Śląskie Centrum Reumatologii, Rehabilitacji i Zapobiegania Niepełnosprawności w Ustroniu unieważniło przetarg na budowę nowego bloku operacyjnego wskazując, że był on obarczony błędami. Złożone oferty przewyższały ponadto planowane nakłady.

Śląskie: przetarg na budowę bloku operacyjnego w Ustroniu - unieważniony
Postępowanie miało niemożliwą do usunięcia wadę, w wyniku której umowa zawarta z wykonawcą zostałaby unieważniona Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Inwestycja miała objąć przebudowę bloku operacyjnego wraz z wykonaniem niezbędnych instalacji i doposażeniem w nowoczesny sprzęt medyczny wykorzystywany do znieczulenia, przeprowadzania zabiegów i monitorowania czynności życiowych pacjentów. Powstać miały dwie w pełni wyposażone sale operacyjne, sterylizatornia oraz pomieszczenia do nadzorowania pacjentów przed i po zabiegach

Cezary Tomiczek, poprzedni szef placówki, którego niedawno zastąpił Janusz Król, mówił w lutym br., że inwestycja ma strategiczne znaczenie dla szpitala. Miała zostać zakończona w 2020 r.

W ub.r. szpital pozyskał na ten cel ponad 10 mln zł z funduszy UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Wkład własny zapewnił samorząd regionu. Lecznica szacowała, że inwestycja będzie kosztowała 11,85 mln zł, ale dwie oferty, które wpłynęły w ramach przetargu, opiewały na kwoty brutto 16,66 mln zł i 17,28 mln zł.

Placówka w informacji o unieważnieniu przetargu wskazała na błąd: mylnie zakwalifikowano całość inwestycji jako roboty budowlane, podczas gdy jeden przetarg powinien objąć prace budowlane, a drugi - dostawę sprzętu.

Jak podkreślił szpital, "biorąc pod uwagę wartość robót budowlanych (…) oraz wartość wyposażenia i urządzeń (...), postępowanie powinno zostać prowadzone: dla robót budowlanych w trybie przetargu nieograniczonego poniżej tzw. progów unijnych, zaś na dostawy urządzeń i wyposażenia powinno zostać ogłoszone w Dzienniku Urzędowym UE".

Zwrócił także uwagę m.in. na fakt, że brak rozdziału spowodował, iż do przetargu mogły nie zostać dopuszczone firmy zdolne do wykonania robót budowlanych, ale nie dostarczające sprzętu. Podobnie mogło być w przypadku dostawców sprzętu, którzy nie zajmują się budowlanką.

Zdaniem obecnych władz placówki błędy w szacowaniu wartości zamówienia, a także to, że przetarg nie został podzielony na części, doprowadziło w konsekwencji do naruszenia prawa zamówień publicznych. Jak wskazano, postępowanie miało niemożliwą do usunięcia wadę, w wyniku której umowa zawarta z wykonawcą zostałaby unieważniona.

Śląskie Centrum Reumatologii, Rehabilitacji i Zapobiegania Niepełnosprawności im. gen. Jerzego Ziętka w Ustroniu jest największym w Polsce szpitalem o profilu reumatologicznym. Obecnie leczonych jest tutaj 5,5 tys. pacjentów rocznie w czterech oddziałach reumatologicznych, dwóch rehabilitacyjnych i jednym chirurgii urazowo-ortopedycznej. 

Marek Szafrański - PAP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum