Śląskie: nowy szpital w Żywcu ruszy prawdopodobnie na początku 2020 r.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 marca 2019 15:15

Z początkiem 2020 r. roku chcemy uruchomić nowy szpital w Żywcu - zapowiedział w środę (27 marca) wicestarosta żywiecki Stanisław Kucharczyk. Prace budowlane zakończą się w sierpniu. Później nastąpią odbiory obiektu i przenosiny ze starej placówki.

Śląskie: nowy szpital w Żywcu ruszy prawdopodobnie na początku 2020 r.
Nowy szpital w Żywcu: wizualizacja Fot. materiały prasowe

-  Odbiory skończą się prawdopodobnie późną jesienią. Następnie rozpoczniemy przenoszenie pacjentów i cesję świadczeń. Ambitny plan jest taki, by z początkiem przyszłego roku nastąpił rozruch medyczny szpitala - mówił Kucharczyk.

Inwestycja realizowana jest w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) żywieckiego starostwa z firmą InterHealth Canada. To pierwszy taki projekt w Polsce.

Nowy szpital powstał na działce należącej do starostwa. Partner prywatny, spółka InterHealth Canada, zaprojektował placówkę i realizuje roboty budowlane. Po ich zakończeniu otworzy lecznicę i będzie świadczył w niej usługi medyczne na podstawie umowy PPP z samorządem.

Umowę o partnerstwie starostwo i firma podpisały w 2011 r. Budowa rozpoczęła się w 2015 r.

Jesienią ub.r. Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił InterHealth Canada kredytu na dokończenie budowy szpitala i wyposażenie go w niezbędny sprzęt. Bank podał wówczas, że łączna kwota finansowania wyniosła 140 mln zł, co stanowi ok. 60 proc. wartości inwestycji.

Budynek szpitala będzie liczył cztery kondygnacje. Jego powierzchnia wyniesie ok. 18 tys. mkw. Znajdzie się w nim 340 łóżek szpitalnych i 40 łóżek opieki długoterminowej. Szpital będzie realizował wszystkie usługi medyczne świadczone w istniejącej placówce, ale także wiele nowych. Zyska m.in. szpitalny oddział ratunkowy, który zostanie wyposażony w lądowisko dla śmigłowca medycznego, co zagwarantuje pacjentom w stanach nagłych szybszy dostęp do opieki.

Chorzy korzystają obecnie z ponad stuletniego kompleksu szpitalnego.

InterHealth Canada od ponad 20. lat zarządza placówkami medycznymi w różnych krajach, m.in. w Turcji i w Wielkiej Brytanii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum