Śląskie: nowoczesny pawilon operacyjny w KCO - otwarty

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2016 17:07

Nowoczesny pawilon operacyjny został otwarty w czwartek w Katowickim Centrum Onkologii. Pierwsze zabiegi zaplanowano na poniedziałek.

Sala hybrydowa Fot. AHP S.A.

Katowickie Centrum Onkologii to dawny Szpital im. Stanisława Leszczyńskiego, jednostka podległa samorządowi województwa. Uchwała sejmiku województwa śląskiego zmieniająca nazwę weszła w życie 23 stycznia 2016 r.

Dyrektor Katowickiego Centrum Onkologii Włodzimierz Migacz wyjaśnił w czwartek, że nowoczesny pawilon operacyjny będzie przeznaczony dla pacjentów ze schorzeniami nowotworowymi z zakresu ginekologii onkologicznej oraz chirurgii onkologicznej. - Potrzeby są bardzo duże. Do naszego szpitala trafia coraz więcej pacjentów - dodał Migacz.

Budowa nowoczesnego obiektu, jak podkreślał, była potrzebna. - Nowotwory w ginekologii wiążą się z bardzo trudnymi oraz długotrwałymi operacjami, zwłaszcza nowotwory jajnika. Często pracują z nami również chirurdzy naczyniowi. Jeden taki zabieg trwa od ok. 4 do 5 godzin - mówił dyrektor.

Otwarty w czwartek pawilon operacyjny posiada, jak poinformował szef KCO, cztery sale operacyjne. Jedna z nich będzie "salą hybrydową z możliwością embolizacji guzów nowotworowych".

W nowym obiekcie znalazły się: oddział intensywnej terapii z siedmioma stanowiskami, oddział ginekologii onkologicznej z ośmioma łóżkami, nowoczesna sterylizatornia oraz izba przyjęć.

Inwestycja, jak podkreślał Migacz, będzie służyć pacjentom z całego regionu.

Pierwszy etap budowy budynku bloku operacyjnego wraz z rozbudową i nadbudową budynków na terenie szpitala kosztował ok. 26,9 mln zł (początkowo zakładano ok. 38 mln zł) i został sfinansowany ze środków własnych szpitala. - Liczymy na refinansowanie. Szpital na pewno będzie mógł pozyskiwać środki unijne, jesteśmy na mapie potrzeb zdrowotnych - dodał Migacz.

Kolejne etapy, to m.in. wyposażenie oddziału intensywnej terapii, doposażenie sal operacyjnych oraz udostępnienie hybrydowej sali operacyjnej wraz z angiografem.

- Sala, w której chcemy uruchomić hybrydową salę operacyjną jest już przystosowana, najtrudniejsze prace budowlane zostały wykonane. Osłony (radiologiczne) są zgodne z projektem zatwierdzonym przez Państwową Agencję Atomistyki - poinformował dyrektor i dodał, że koszt realizacji wszystkich etapów jest wstępnie określany na ok. 41 mln zł (według kosztorysu).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum