Śląskie: dodatkowe środki z UE m. in. na Śląskie Centrum Chorób Serca

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 lutego 2012 17:24

Przesunięcia środków w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko pozwolą w województwie śląskim dofinansować projekty z list rezerwowych - wśród nich znalazł się projekt rozbudowy Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Jak poinformowało we wtorek (14 lutego) biuro prasowe resortu rozwoju regionalnego, unijny wkład do programu Infrastruktura i Środowisko udało się zwiększyć o ponad 424 mln euro, czyli 1,8 mld zł.

Dodatkowe środki pochodzą z dotychczasowej tzw. rezerwy wykonania (157 mln euro) oraz z rezerwy na tzw. dostosowanie techniczne (267 mln euro).

W obrębie programu przesunięto również łącznie 332,4 mln euro (około 1,4 mld zł) między poszczególnymi priorytetami. Z puli środków na pomoc techniczną na inne przedsięwzięcia trafiło łącznie 143,5 mln euro, a z puli na gospodarkę odpadami - 188,9 mln euro.

"Dodatkowe środki zasilą budżety już rozpoczętych konkursów, pozwolą też na rozpisanie nowych. Dzięki nim dofinansowanie otrzymają również, zaawansowane w realizacji, projekty indywidualne z list rezerwowych" - wyjaśnił wiceminister rozwoju regionalnego Adam Zdziebło.

Zaproponowane przez Polskę zmiany, wprowadzone do programu po tzw. przeglądzie śródokresowym, zyskały już akceptację Komisji Europejskiej.

Dodatkowe środki w programie pozwolą sfinansować nowe inwestycje związane z ochroną środowiska (około 408 mln euro), drogowe (około 152 mln euro), kulturalne (około 64 mln euro), zdrowotne (około 46 mln euro) oraz związane z infrastrukturą kształcenia akademickiego w kierunkach ważnych dla gospodarki (około 86 mln euro).

Wiadomo już, że w województwie śląskim dodatkowe środki unijne trafią na rozbudowę Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu o kolejny budynek. W nowym obiekcie ma znaleźć się ośrodek leczenia mukowiscydozy oraz ośrodek transplantacji serca i płuc u dorosłych i dzieci.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum