Śląskie: dodatkowe środki na inwestycje i objęcie udziałów w spółkach samorządowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 marca 2019 19:00

Środki na inwestycje w służbę zdrowia i powrót do dotowania działań na rzecz bezpieczeństwa nad wodą - to niektóre zmiany w budżecie woj. śląskiego, uchwalone w poniedziałek (4 marca) przez radnych tego regionu.

Śląskie: dodatkowe środki na inwestycje i objęcie udziałów w spółkach samorządowych
Fot. archiwum

Zmiany uwzględniają też mniejsze, niż pierwotnie sygnalizował resort finansów kwoty subwencji oświatowej i regionalnej - łącznie o blisko 39 mln zł.

Jak wynika z informacji urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego, na ochronę zdrowia w tym regionie kwota o 10 mln zł większa, niż uchwalona w styczniu br.

Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Katowicach oraz Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu mają otrzymać ok. 1,4 mln zł na świadczenia z zakresu medycyny pracy, wynikające ze zwiększonej liczby uczniów w szkołach kształcących w zawodzie.

Blisko 5,3 mln zł zostanie przeznaczone na pomoc finansową dla miasta Tychy na zakup aparatury medycznej dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, prowadzonego przez spółkę Megrez. Szpital Kolejowy w Wilkowicach-Bystrej otrzyma 2,6 mln zł na modernizację drogi dojazdowej dla potrzeb bezpiecznego transportu chorych.

W ramach budżetu zarezerwowano też środki na objęcie udziałów w spółkach zdrowotnych samorządu woj. śląskiego. Blisko 1,98 mln zł przeznaczono na udziały w spółce Śląskie Centrum Reumatologii, Rehabilitacji i Zapobiegania Niepełnosprawności im. gen. Jerzego Ziętka w Ustroniu - pod kątem modernizacji tamtejszego bloku operacyjnego.

Woj. śląskie obejmie też nowe udziały za 800 tys. zł w spółce Śląskie Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowe w Rabce-Zdroju - pod kątem projektu "Kompleksowy rozwój infrastruktury uzdrowiskowej ŚCRU, w tym rewitalizacja parku zdrojowego wraz z budową tężni solankowej".

Obie te spółki pozyskały środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-20 na realizację inwestycji zdrowotnych.

Ponadto na dotacje dla organizacji zajmujących się ratownictwem wodnym przeznaczono w nowelizacji budżetu 0,5 mln zł. To powrót do modelu finansowania, z którego zarząd poprzedniej kadencji wycofał się w 2016 r. Wsparcie dla organizacji ma zostać udzielone w drodze konkursu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum