Śląskie: Zagłębiowskie Centrum Onkologii bardzo potrzebne w regionie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 września 2011 20:00

Zagłębiowskie Centrum Onkologii ma powstać przy Szpitalu Specjalistycznym im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej. Samodzielna placówka ma podlegać nadzorowi merytorycznemu i metodycznemu Instytutu Onkologii w Gliwicach.

Śląskie: Zagłębiowskie Centrum Onkologii bardzo potrzebne w regionie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

We wtorek (20 września) w Dąbrowie Górniczej zorganizowano konferencję inaugurującą utworzenie Zagłębiowskiego Centrum Onkologii.

Jak powiedział szef gliwickiego Instytutu Onkologii prof. Bogusław Maciejewski, dążenie do powstania nowej placówki to ponadpolityczna inicjatywa wojewody, samorządu województwa, prezydenta miasta i Szpitala Specjalistycznego w Dąbrowie Górniczej.

- Cała sprawa dojrzewała już dwa lata, motywowana tym, że Zagłębie ciągle jeszcze jest białą plamą, jeśli chodzi o onkologię - mówił Maciejewski. Według niego istotą inwestycji jest skrócenie drogi pacjenta z miejsca zamieszkania, przez lekarza pierwszego kontaktu, do onkologa i oszczędzenie pacjentom z zaawansowaną chorobą nowotworową uciążliwego transportu do Gliwic lub Katowic.

Profesor przypomniał, że od pięciu lat funkcjonuje Konsorcyjna Sieć Onkologii Śląskiej, która skupia ośrodki z Gliwic, Bielska-Białej, Katowic i Częstochowy, a jej główną rolą jest zunifikowanie procedur terapeutycznych. Jego zdaniem utworzenie w ramach tej sieci kolejnego ośrodka w Dąbrowie Górniczej zwiększy dostępność leczenia onkologicznego na terenie Zagłębia.

Dotąd gliwicki Instytut Onkologii przygotował i opracował projekt nowego ośrodka z kosztorysem jego wykonania i prowadzenia. Projekt został już zaakceptowany przez partnerów przedsięwzięcia oraz resort zdrowia. Jak zaznaczył Maciejewski, pozostało już w zasadzie powołanie nowej placówki, przygotowanie projektu budowlanego i rozpoczęcie budowy.

Przedsięwzięcie - szacowane na ok. 85 mln zł - finansowane ma być ze środków własnych miasta, ze środków unijnych oraz samorządu regionu. Lokalizacja Zagłębiowskiego Centrum Onkologii na terenie dąbrowskiego Szpitala im. Starkiewicza pozwoli ograniczyć koszty związane z tworzeniem zaplecza diagnostycznego, czy częścią zaplecza chirurgicznego.

Prof. Maciejewski zaznacza, że kolejnym elementem śląskiego systemu będzie wdrożenie Śląskiej Sieci Teleonkologii, która ma umożliwić każdemu lekarzowi z regionu, którego pacjent będzie wymagał konsultacji onkologicznej, natychmiastowy audiowizualny kontakt ze specjalistą.

Szef gliwickiego Instytutu Onkologii przypomniał, że działania w regionie wpisują się w ogólnopolski projekt tworzenia wokół obecnych, wiodących ośrodków onkologicznych, placówek satelitarnych. W ich budowę angażują się przede wszystkim samorządy, a resort zdrowia w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych 2006-2015 zapewnia środki na aparaturę.

- W okresie ostatnich pięciu lat z ministerstwa zostało wyasygnowanych 500 mln zł na aparaturę - mówił prof. Bogusław Maciejewski. -  To ciągle niestety za mało, by zlikwidować wszystkie oczekiwania pacjentów, w związku z czym na lata 2012-2013 przeznaczono 250 mln zł na kontynuację - zaznaczył.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum