Śląskie: Jaworze ubiega się o status uzdrowiska - zbudują tężnię

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2014 19:23

Tężnię solankową wybuduje w tym roku samorząd Jaworza koło Bielska-Białej. Radni zmienili w tym celu plan zagospodarowania. Wójt gminy Zdzisław Bylok poinformował w środę (19 lutego) PAP, że jest to krok na drodze do uzyskania przez miejscowość statusu uzdrowiska w 2015 r.

- Tężnia będzie dwunastokątnym obiektem, zadaszonym i oświetlonym. W jej centrum znajdzie się walec z gałązek, po których będzie spływała solanka. Obok chcemy wybudować plac zabaw dla dzieci oraz chodniki, które połączą tężnię z parkiem zdrojowym - wyjaśnił wójt.

Początkowo solanka dostarczana będzie z Zabłocia nieopodal Strumienia na Śląsku Cieszyńskim. Jaworze przygotowuje się równolegle do eksploatacji własnych złóż. Odwierty są własnością samorządu. - Jeszcze w bieżącym roku przeprowadzone zostaną badania, aby wprowadzić naszą solankę na listę wód leczniczych - zapowiedział Bylok.

Inwestycja będzie kosztowała ponad 1,1 mln zł. Jaworze ubiega się o dofinansowanie z funduszy UE. Samorząd zarezerwował też w budżecie pieniądze na wkład własny (ponad 100 tys. zł).

Zdzisław Bylok ocenił, że uzyskanie statusu uzdrowiska w 2015 r. jest bardzo realne. Przypomniał, że gmina posiada już świadectwo potwierdzające właściwości lecznicze klimatu, które wystawili naukowcy z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Klimat Jaworza jest zalecany przy chorobach układu oddechowego, układu krążenia, narządów ruchu, zaburzeń neurologicznych oraz zaburzeń przemiany materii.

Powstaje także operat uzdrowiskowy. To podstawowy dokument, na podstawie którego Rada Ministrów może wpisać miejscowość na listę uzdrowisk. - Znajdą się w nim wszystkie dane, jak badania czystości powietrza i wody, dane dotyczące terenów zielonych, informacje na temat obiektów szpitalnych i sanatoryjnych. Dokument będzie gotowy w maju. Musi jeszcze zostać skonsultowany z mieszkańcami, ale liczę, że w lipcu złożymy go w Ministerstwie Zdrowia - stwierdził wójt. Ostateczną decyzję o wpisaniu Jaworza na listę uzdrowisk podejmie Rada Ministrów.

Jaworzanie liczą, że odzyskanie statusu przyniesie gminie korzyści materialne i wizerunkowe, które zaowocują zwiększeniem liczby gości i wyższymi dochodami. Zdaniem wójta, turystyka uzdrowiskowa jest gałęzią, które dobrze się rozwija. Polskie zdroje w porównaniu z austriackimi, czy słowackimi, są bardziej atrakcyjne dla klienta zagranicznego pod względem cenowym i możliwości wypoczynku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum