PAP/Rynek Zdrowia | 01-03-2017 14:40

Śląskie: 152 mln zł w unijnych konkursach na dofinansowanie zdrowia

Samorząd woj. śląskiego ogłosił nabór wniosków w konkursach związanych z dziedzictwem kulturowym i infrastrukturą ochrony zdrowia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Do dyspozycji jest ponad 350 mln zł, w tym 152 mln zł na zdrowie.

Śląskie: 152 mln zł w unijnych konkursach na dofinansowanie zdrowia. Fot. Archiwum

- Medycyna i kultura to obszary, które są siłą naszego regionu. Industriada - święto Szlaku Zabytków Techniki - została uznana kilka tygodni temu najlepszym produktem turystycznym Polski. Sztuczne serce, nad którym pracują wybitni specjaliści z Zabrza, to kolejny nasz powód do dumy. Zależy nam na tym, by te obszary były jeszcze lepiej rozwinięte - powiedział w środę marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

W przypadku konkursu związanego z infrastrukturą ochrony zdrowia można starać się o środki na inwestycje zmierzające do poprawy jakości i dostępności do świadczeń ochrony zdrowia. Mogą to być prace remontowo-budowlane, zakup aparatury, sprzętu medycznego czy wyposażenia. Szanse na wsparcie mają wyłącznie projekty z obszarów: chorób układu krążenia, chorób nowotworowych, układu oddechowego, układu kostno-stawowo-mięśniowego i dziedzin medycyny związanych z opieką nad matką i dzieckiem.

Kwota środków przeznaczona na dofinansowanie projektów w tym konkursie to prawie 152 mln zł. Nabór wniosków w konkursie będzie prowadzony od 31 marca do 30 czerwca 2017 roku. Rozstrzygnięcie zaplanowano na grudzień 2017 roku.

O dofinansowanie mogą ubiegać się podmioty wykonujące działalność leczniczą w rozumieniu ustawy, udzielające świadczeń leczniczych ze środków publicznych oraz jednostki samorządu terytorialnego, które są podmiotem tworzącym dla placówek służby zdrowia.