Seniorzy napędzają rynek opieki. Odważnie inwestuje m.in. Orpea

Autor: Puls Biznesu/Rynek Zdrowia • • 24 lipca 2018 12:16

Francuska Orpea na pojedynczy projekt inwestycyjny wydaje 8-10 mln euro. W Polsce ma już dziewięć domów opieki i powstaną kolejne.

Fot. Shutterstock

Wraz ze starzeniem się społeczeństwa rosnąć ma rynek opieki długoterminowej, którego wartość PwC szacuje na około 6 mld zł, a średnioroczną dynamikę wzrostu - na 6 proc. Według prognoz, w ciągu najbliższych dwóch dekad liczba Polaków po 65. r.ż. zwiększy się o 3 mln i sięgnie 8,5 mln osób.

Jak zdradza w Pulsie Biznesu Beata Leszczyńska, prezes Orpea Polska, nakłady inwestycyjne na pojedynczy projekt domu opieki to średnio 8-10 mln euro, wliczając zakup nieruchomości, budowę lub adaptację obiektu oraz jego wyposażenie. Jeśli obok domu opieki powstaje klinika rehabilitacyjna, to koszt się podwaja.

Orpea ma obecnie dziewięć domów opieki, z czego siedem działa w Warszawie i okolicach, a po jednym we Wrocławiu i w Chorzowie.

Finalizowana jest umowę przejęcia budowanego na warszawskim Tarchominie domu opieki, który będzie oddany do użytku w październiku, wybrano też generalnego wykonawcę nowego domu opieki w Piasecznie - budowa rozpocznie się wkrótce i potrwa 14-15 miesięcy. Orpea ruszy także z budową kliniki rehabilitacyjnej w Międzylesiu i przebudową ośrodka w Konstancinie.

Spółka szuka ponadto lokalizacji pod kolejne warszawskie domy opieki. Do końca wakacji chce podpisać umowy na dwa ośrodki klasy premium na Mokotowie i Woli. Trwa też poszukiwanie trzeciej lokalizacji. We Wrocławiu wkrótce ma ruszyć adaptacja historycznego kompleksu szpitalnego przy ulicy Traugutta na potrzeby domu opieki.

Obecnie większość przychodów grupy Orpea w Polsce - ok. 65 proc. - pochodzi z kontraktu z NFZ.

Więcej: www.pb.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum