Selvita z grantem Ministerstwa Rozwoju na budowę centrum badawczego

Autor: DK/Rynek Zdrowia • • 15 września 2017 13:16

Selvita, polska firma biotechnologiczna, zawarła z Ministerstwem Rozwoju (MR) umowę dotacji na budowę i wyposażenie Centrum Badawczo-Rozwojowego Innowacyjnych Leków (CBRIL). Wartość całej inwestycji to blisko 75 mln zł.

Selvita z grantem Ministerstwa Rozwoju na budowę centrum badawczego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Centrum  będzie kompleksowym zestawem laboratoriów odzwierciedlającym przebieg procesu badań przedklinicznych nad innowacyjnymi lekami. Wartość pierwszego z trzech etapów inwestycji, w ramach której powstanie ostatecznie ok. 1 000 miejsc pracy, wyniesie 74,9 mln zł, z czego 45 proc. zostanie sfinansowane z pozyskanych z MR środków.

Budowa CBRIL stanowi fundament dla realizacji strategicznych planów spółki, opartych przede wszystkim na rozwoju własnych projektów innowacyjnych. Na łączny koszt I etapu inwestycji (74,9 mln zł) składają się koszty zakupu działki (7,5 mln zł), budowy (38,9 mln zł) oraz wyposażenia budynku (28,5 mln zł). Dofinansowanie (33,7 mln zł) stanowi 45 proc. wszystkich kosztów.

- W 2016 roku zakupiliśmy działkę o powierzchni 1,4 ha położoną niedaleko naszej głównej lokalizacji. Obecnie przygotowujemy projekt budynku oraz jesteśmy w trakcie uzyskiwania niezbędnych pozwoleń. Chcemy, aby budowa I etapu ruszyła w przyszłym roku i zakończyła się w 2019 r. W pierwszej fazie w budynku powstaną miejsca pracy dla ok. 300 osób - podsumowuje Bogusław Sieczkowski, współzałożyciel, istotny akcjonariusz i wiceprezes zarządu Selvita S.A. - Grant z Ministerstwa Rozwoju pokryje niemal połowę kosztów. Pozostałą kwotę planujemy sfinansować z kredytu i środków własnych - dodaje.

CBRIL będzie stanowiło kompleksowy zestaw laboratoriów odzwierciedlający przebieg procesu badań przedklinicznych nad innowacyjnymi lekami. Jego budowa pozwoli zwiększyć skalę projektów innowacyjnych Selvity, co jest niezbędne do przeprowadzenia zaplanowanych prac w ramach platform badawczych. Na terenie obiektu znajdą się laboratoria syntezy organicznej, chemii medycznej, biologii molekularnej i komórkowej, biochemiczne, analityczne, a także przedkliniczne in vivo. Planowana powierzchnia całkowita budynku po zakończeniu I etapu budowy wyniesie ok. 8 100 m2.

Inwestycja w CBRIL podzielona została na trzy etapy o podobnej skali. Po zakończeniu całości inwestycji w nowych laboratoriach Selvity powstanie ok. 1 000 miejsc pracy.

Selvita jest jedną z największych w Europie firmą biotechnologiczną działającą w obszarze odkrywania i rozwoju leków stosowanych w obszarze onkologicznym. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum