Selvita otworzyła nowy oddział w Poznaniu, na razie zatrudni 50 osób

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 maja 2017 14:36

Krakowska spółka Selvita, jedna z największych innowacyjnych firm biotechnologicznych w Europie rozpoczęła działalność w laboratoriach na terenie Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii (WCZT) w Poznaniu. Otwarcie oddziału nastąpiło we wtorek (9 maja).

Selvita otworzyła nowy oddział w Poznaniu, na razie zatrudni 50 osób
Selvita otworzyła nowy oddział w Poznaniu, na razie zatrudni 50 osób. Fot. Archiwum

Powierzchnia badawcza w pierwszym etapie działalności wyniesie 500 mkw. Firma chce zatrudnić w pierwszych miesiącach ok. 50 osób, głównie chemików, a w późniejszym okresie również biologów. Do końca 2018 roku liczba ta ma wzrosnąć przynajmniej dwukrotnie. Do tego czasu powierzchnia laboratoriów w WCZT sięgnąć ma 1 tys. mkw.

Zespół będzie realizował badania na zlecenie największych światowych koncernów farmaceutycznych i chemicznych. Spółka poinformowała we wtorek, że docelowo oddział w Poznaniu ma zostać "drugim płucem Selvity", aktywnie uczestnicząc w prowadzonych projektach innowacyjnych.

- Zaczynamy od laboratoriów chemicznych, czyli będzie to synteza związków organicznych, przede wszystkim substancji farmaceutycznych w małej i średniej skali. Częściowo będą to projekty dla firm farmaceutycznych, które odtwarzają już opracowane leki, a w coraz większym stopniu będą to również projekty innowacyjne, czyli wymyślanie oryginalnych cząsteczek leków na choroby onkologiczne, ośrodkowego układu nerwowego, antybiotyki" - powiedział we wtorek prezes zarządu Selvity Paweł Przewięźlikowski.

Wyjaśnił, że stolica Wielkopolski została wybrana jako lokalizacja nowego oddziału ze względu na dostępny tu potencjał naukowy oraz infrastrukturę badawczą w Wielkopolskim Centrum Zaawansowanych Technologii.

- Głównym magnesem był dla nas wysoki poziom kształcenia na poznańskich uczelniach - przede wszystkim zależy nam na współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, z Politechniką Poznańską, ale też z uczelnią medyczną. Planujemy zatrudnianie absolwentów biotechnologii, chemii, farmacji, medycyny, bioinformatyki - to są te kierunki, które najbardziej wpisują się w strategię Selvity, polegającą na opracowywaniu innowacyjnych leków, świadczeniu usług dla firm farmaceutycznych i biotechnologicznych - powiedział.

Jak dodał, Poznań dysponuje jednym z najlepszych parków technologicznych w Polsce z nowoczesnymi, dobrze wyposażonymi laboratoriami. Wyjaśnił, że to bardzo istotna rzecz dla takich firm jak Selvita.

- Na pewno priorytetem dla firm biotechnologicznych jest inwestowanie w ludzi, w projekty badawczo-rozwojowe, w odczynniki, w badania kliniczne - nie jest dla nas priorytetem inwestowanie w infrastrukturę - powiedział Przewięźlikowski.

Podkreślił, że istotna dla Selvity była też dogodna lokalizacja Poznania ze znaczną liczbą połączeń drogowych, kolejowych i lotniczych, a także bliskość rynku niemieckiego. - Już teraz mamy zapowiedź wizyt naszych niemieckich klientów np. z Berlina, dla których Poznań jest jeszcze lepszym miejscem współpracy niż Kraków - dodał.

Selvita planowała otwarcie poznańskiego oddziału od ponad roku. W połowie 2016 r. firma rozpoczęła rekrutację pracowników.

- Cieszymy się, że Selvita postanowiła otworzyć swój drugi oddział właśnie Poznaniu. To pokazuje, że firma docenia wysoko wykwalifikowanych pracowników, jakimi dysponuje poznański rynek pracy, a dzięki którym będzie mogła dynamicznie się rozwijać - powiedział wiceprezydent miasta Mariusz Wiśniewski.

Siedziba Selvity i główne laboratoria mieszczą się w Krakowie. Ich powierzchnia wynosi obecnie 3,2 tys. mkw.

- Świadczymy usługi dla firm z całego świata, przede wszystkim z sektora medycznego i chemicznego. Wśród nich znajduje się siedem z dziesięciu największych koncernów farmaceutycznych. Posiadamy jednocześnie portfel kilkunastu własnych projektów innowacyjnych, w ramach których opracowujemy nowe, oryginalne leki, głównie na raka. Część z nich realizujemy we współpracy z takimi koncernami jak Merck, Menarini, czy H3 Biomedicine - poinformowała Mirosława Zydroń z zarządu spółki.

Selvita planuje w Krakowie budowę Centrum Rozwoju Leków - kompleksu laboratoriów, w którym w 2019 r. po pierwszym etapie realizacji powstanie przestrzeń laboratoryjna zdolna pomieścić 300, a docelowo - po kilku latach i rozbudowie - nawet 1 tys. naukowców.

Przychody firmy w roku 2016 przekroczyły 66 mln zł; w ostatnich kilku latach wzrastają średnio co roku o ok. 50 proc. Blisko 90 proc. przychodów Selvity pochodzi obecnie od klientów zagranicznych, przede wszystkim z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. Spółka zatrudnia ponad 380 osób.

W 2015 r. Selvita otworzyła biura w największych ośrodkach biotechnologicznych na świecie - w regionach Bostonu i San Francisco w Stanach Zjednoczonych oraz w Cambridge w Wielkiej Brytanii.

Spółka poinformowała, że obecny rok jest "przełomowym okresem w rozwoju Selvity", za sprawą opracowywanego od kilku lat w laboratoriach firmy związku SEL24, potencjalnego polskiego innowacyjnego leku onkologicznego na ostrą białaczkę szpikową.

W marcu pierwszy pacjent otrzymał związek w ramach badania I/II fazy klinicznej, które prowadzone jest aktualnie w kilku wyselekcjonowanych ośrodkach klinicznych w Stanach Zjednoczonych.

- Jest to prawdopodobnie pierwszy w historii polskiej branży biotechnologicznej przypadek, kiedy oryginalna substancja stworzona w polskich laboratoriach została podana pacjentom w najbardziej zaawansowanych na świecie w zakresie badań klinicznych amerykańskich szpitalach - poinformowała spółka.

Selvita zawarła też globalną umowę licencyjną dotyczącą współpracy w zakresie rozwoju i komercjalizacji związku SEL24 z Grupą Menarini, jednym z 40 największych koncernów farmaceutycznych na świecie. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum