
Uczestnicy środowej (22 kwietnia) sesji pt. "Inwestorzy i medycyna" podczas VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach podkreślali fakt coraz mocniejszej obecności kapitału prywatnego w sektorze medycznym. Ale wskazywali też na liczne bariery, które powodują, że na rynku, który wymaga poważnych inwestycji, tego kapitału wciąż jest zbyt mało.
- W najmniejszym stopniu inwestorzy prywatni wchodzą w rynek szpitalny. Inwestycje związane m.in. z budową szpitala czy jego przejęciem i restrukturyzacją, związane są z ogromnymi nakładami - mówiła Agnieszka Szpara, prezes zarządu EMC Instytut Medyczny SA.
Jak podkreślał Marcin Szulwiński, prezes zarządu Grupy Nowy Szpital Sp. z o.o., nie ma odwrotu od prywatyzacji sektora medycznego, nie tylko w zakresie podstawowej opieki, ale także szpitali, usług ambulatoryjnych, a także uczelni medycznych.
- Trudno przewidzieć jak długo ten proces potrwa. Być może trzeba będzie 10 lat, a może pokoleń, ale odwrotu nie ma. Dlaczego? Bo jako społeczeństwo też się zmieniamy - chcemy żyć dłużej i dłużej cieszyć się zdrowiem. Chcemy też możliwie najlepiej się leczyć - mówił prezes Szulwiński.
Argumentował, że - z powodów politycznych - w przeciwieństwie do krajów dużo bardziej rozwiniętych, w zakresie lecznictwa zamkniętego dominuje u nas "model afrykański", w którym jeden szpitalny moloch obsługuje pacjentów w promieniu 100 kilometrów i "najlepiej, gdyby nie miał żadnej konkurencji, bo właśnie jemu są potrzebne pieniądze".
- Dzisiaj wszelkie działania w sektorze medycznym skierowane nie są na pacjenta i jego potrzeby. Mówi się przede wszystkim o potrzebach środowiska medycznego, potrzebach pielęgniarek, potrzebach inwestycyjnych, a ostatnio słyszałem o konieczności "zutylizowania pieniędzy unijnych" w nowej perspektywie finansowej - zauważył Szulwiński.
Wtórował mu w tych spostrzeżeniach prowadzący dyskusję Łukasz Zalicki, partner w firmie doradczo-analitycznej EY. Stwierdził, że w trakcie analizy publicznego systemu ochrony zdrowia, w tym ustawy o świadczeniach i przepisach NFZ, nie znalazł nigdzie zapisu, że wszystko to jest tworzone dla pacjenta.
Michał Kędzia, partner w Enterprise Investors, apelował o obalenie mitu, który funkcjonuje wokół prywatnego sektora medycznego.
- Działalność misyjna w ochronie zdrowia nie jest w żaden sposób sprzeczna z działalnością pro-profit. To pokutuje, jest powtarzane przez wielu polityków. Chcę podkreślić, że od tego jest funkcja regulacyjna państwa, aby określić standard świadczenia usług, a przedsiębiorca czy inwestor jest od tego, żeby w ramach określonych aktów prawnych prowadzić swoją działalność z zyskiem - mówił Michał Kędzia.
Inwestorzy wyrazili podczas sesji nadzieję, że w systemie zapanuje wreszcie przewidywalna sytuacja prawna dotycząca działania na rynku usług medycznych oraz stabilność legislacyjna w ochronie zdrowia.
Jak wskazywali, niezwykle ważnym elementem dla rozwoju prywatnego sektora ochrony zdrowia i całego rynku medycznego jest zracjonalizowanie oraz urealnienie wyceny usług medycznych oraz wprowadzenie promesy w kontraktach z NFZ.
- Taka promesa, będąca gwarancją przyszłego kontraktu dla potencjalnych inwestorów, stałaby się gwarancją zwrotu inwestycji i spowodowałaby z pewnością napływ inwestorów na rynek, który ciągle wymaga zaangażowania dużego kapitału - podkreślał Łukasz Zalicki.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- WT, 21:45 NFZ: kiedy Polak mieszkający w Wielkiej Brytanii ma prawo do bezpłatnej ochrony zdrowia w kraju
- WT, 21:15 Niedzielski o luzowaniu obostrzeń: ostrożnie, liderzy walki z pandemią stawali się liderami zachorowań
- WT, 20:55 Gorzów Wielkopolski: zaprószenie ognia na oddziale chirurgicznym w porę zauważone
- WT, 20:49 Gdańsk: w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym rozpoczęto podawanie drugiej dawki szczepionki
- WT, 20:35 W. Brytania: najwyższa liczba zgonów na Covid-19 w ciągu doby - 1610; tam najwięcej ofiar Covid-19 w Europie
- WT, 19:53 MEiN: w 99,5 proc. szkół podstawowych uczniowie klas I-III uczą się stacjonarnie
- WT, 19:48 Rzecznik MZ: terminy szczepień osób w wieku 80 plus bez zmian, prościej zmienić termin medykom
- WT, 18:57 Sejmowa komisja negatywnie o większości "zdrowotnych" poprawek Senatu do budżetu na 2021 rok
- WT, 18:36 350 tys. zł zadośćuczynienia dla 19-latki za błąd medyczny, do którego doszło w przychodni
- WT, 17:52 Sejmowa Komisja Finansów przeciwna wydatkowaniu 80 mln zł na psychiatrię dziecięcą z rezerw celowych, ale...
- WT, 17:48 Prezes ARM: szczepionkę Moderny od środy otrzymają osoby z grupy zero
- WT, 16:36 Badanie kliniczne: skuteczność jednodawkowej szczepionki przeciwko COVID-19 sięga 100 procent?
- 1 Liczba zakażeń koronawirusem w Polsce wynosi 1 443 804, zmarło 33 698 pacjentów
- 2 Lekarz i ratownik "Naczelnik": z morsowania w górach można nie wrócić, 6 rad dla ekstremalistów
- 3 Rektor WUM: minister zdrowia, który nawołuje mnie do dymisji, ma do mnie inny żal
- 4 Dlaczego samorządowcy buntują się przeciwko zapowiadanemu upaństwowieniu szpitali?
- 5 Badania: dzięki szczepionce zyskujemy więcej przeciwciał niż po przejściu Covid-19
- 6 Lekarz po publikacji w Rynku Zdrowia: nie podpisywałem listu kwestionującego szczepienia
- 7 Dworczyk: do szczepień zgłosiło się prawie 1,5 mln Polaków; terminy szczepień wyznaczono dla 431,7 tys. seniorów
- 8 Fiałek: niezrozumiała decyzja wstrzymania szczepień dla personelu medycznego
- 9 Premier: tych, którzy łamią przepisy, czekają kary do 30 tys. zł
- 10 Pracownicy firm farmaceutycznych omijają kolejkę do szczepień. MZ: nie należą do grupy "0"
- 11 Dyrektor szpitala o szczepieniach: dużo błędów na etapie planowania
- 12 Bydgoszcz: znany ginekolog obrzucił jajkami homofobiczny plakat
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych