Sandomierz: otwarto mieszkanie treningowe dla niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 grudnia 2012 21:16

Na Starym Mieście w Sandomierzu (Świętokrzyskie) otwarto w poniedziałek (3 grudnia) mieszkanie treningowe, dla niepełnosprawnych intelektualnie. Podopieczni Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego "Radość Życia" będą uczyć się w nim samodzielnego życia.

- Nareszcie możemy ruszyć z treningami samodzielnego życia - powiedziała PAP sekretarz stowarzyszenia "Dobrze, że jesteś" Katarzyna Zioło. - Dwoje podopiecznych będzie przychodziło na tydzień od poniedziałku do piątku. Weekendy będą spędzać w domu - dodała.

Stowarzyszenie opiekuje się uczniami Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego dla Dzieci i Młodzieży "Radość Życia" w Sandomierzu. To właśnie podopieczni tego stowarzyszenia będą uczestnikami treningów.

Uczniowie będą pod opieką terapeutów, którzy mają przygotowywać ich do samodzielnego funkcjonowania.

To pierwsze takie mieszkanie w Sandomierzu. Ma 60 metrów kwadratowych powierzchni. Okna z widokiem na stare miasto i ratusz. Stowarzyszenie otrzymało je od urzędu miejskiego na podstawie umowy na czas nieokreślony.

Idea mieszkań treningowych jest bardzo popularna w Niemczech i krajach skandynawskich. Uważana jest za ważny element terapii dla osób niepełnosprawnych intelektualnie po 18 roku życia.

- Mieszkanie treningowe jest obecnie najlepszą formą nauki samodzielności  - oceniła Zioło. Jak zaznaczyła, w Warszawie są tylko trzy takie mieszkania.

Kolejnym etapem terapii są tzw. mieszkania wspomagane, które otwierają podopiecznym szansę na zupełnie samodzielne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum