Sandomierz: 3 mln zł z UE dla szpitala pójdą na lądowisko i aparaturę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 grudnia 2016 16:20

3 mln zł z UE otrzymał Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego w Sandomierzu. Unijne fundusze będą przeznaczone na budowę nowoczesnego lądowiska dla helikopterów i aparaturę ratującą życie. Budowa lądowiska czynnego całą dobę jest dla nas koniecznością - powiedział dyrektor szpitala Janusz Sikorski.

Sandomierz: 3 mln zł z UE dla szpitala pójdą na lądowisko i aparaturę
Całkowity koszt jego budowy lądowiska przy sandomierskim szpitalu i zakupu aparatury ratującej życie wyniesie ponad 4 mln zł, z czego 3 mln to unijne dofinansowanie. Fot. Archiwum

Szpital, nie czekając na unijne fundusze, rozpoczął realizację inwestycji. Gotowa jest już płyta lądowiska, które będzie czynne przez całą dobę. Brakuje tylko infrastruktury.

- Nowe lądowisko dla helikopterów będzie miało odpowiednie strefy bezpieczeństwa i oświetlenie. Od lądowiska do budynku szpitala zostanie wybudowana droga, z której będą korzystać tylko samochody przewożące pacjentów - powiedział w środę (7 grudnia) Janusz Sikorski, dyrektor Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu.

Stare lądowisko, wybudowane kilkanaście lat temu, nie spełnia aktualnie obowiązujących norm i przepisów. Helikoptery przewożące pacjentów mogą na nim lądować tylko w dzień.

- Dlatego budowa nowoczesnego lądowiska, czynnego całą dobę, jest dla nas koniecznością - podkreślił Sikorski.

Jak dodał, chodzi nie tylko o osoby, które trafiają do placówki. "Posiadamy kilka specjalistycznych oddziałów, jak kardiologię inwazyjną, neurologię udarową czy neurochirurgię. Bardzo często nasi pacjenci kardiologiczni wymagają natychmiastowej interwencji chirurgicznej w Krakowie" - wyjaśniał dyrektor.

Unijne dofinansowanie pozwoli także na zakup urządzeń dla szpitalnego oddziału ratunkowego.

- Chodzi o aparaturę ratującą życie, a więc respirator, aparat do znieczulenia i kardiomonitory. Chcemy kupić jeszcze kilka innych urządzeń, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania szpitalnego oddziału ratunkowego - dodał Sikorski.

Według dyrektora szpitala, budowa lądowiska potrwa do końca 2017 r. Całkowity koszt jego budowy i zakupu aparatury ratującej życie wyniesie ponad 4 mln zł, z czego 3 mln to unijne dofinansowanie. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum