Rzeszów: uczelnia nie będzie mieć szpitala uniwersyteckiego. Przynajmniej na razie...

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 22 stycznia 2018 09:20

Uniwersytet Rzeszowski zdecydował, że nie będzie przejmował Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Rzeszowie, którego właścicielem jest samorząd Podkarpacia. Chce, aby uczelnia miała nową placówkę, wybudowaną od podstaw.

W grudniu 2017 r. z przejęcia placówki wycofał się jednak senat Uniwersytetu Rzeszowskiego. Fot. Archiwum

W 2015 r. Uniwersytet Rzeszowski uruchomił wydział lekarski. Oprócz tego uczelnia już od kilku lat szkoli położne, pielęgniarki, ratowników medycznych, fizjoterapeutów i elektroradiologów. Teraz do pełnego profilu medycznego uczelni brakuje szpitala uniwersyteckiego - pisze Rzeczpospolita.

W listopadzie 2016 r. marszałek województwa, wojewoda podkarpacki oraz rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego podpisali porozumienie w sprawie przekazania uczelni Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Rzeszowie. Ustalono, że przejęcie szpitala nastąpi z początkiem 2018 roku.

W grudniu 2017 r. z przejęcia placówki wycofał się jednak senat Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zdaniem władz uczelni, szpital nie posiada płynności finansowej i zdolności do terminowego regulowania swoich zobowiązań.

Uczelnia wskazuje również na przestarzałe i niefunkcjonalne budynki, infrastrukturę i sprzęt medyczny, który w jej ocenie wynosi ponad 75 proc. Wiele budynków wymaga kapitalnych remontów. Szpital nie jest też dostosowany do prowadzenia klinicznej działalności naukowej.

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum