Rzeszów: prawie 46 mln zł na rozbudowę Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 grudnia 2018 14:50

Podkarpackie Centrum Chorób Płuc (PCChP) w Rzeszowie będzie rozbudowane. W ramach projektu powstanie nowy, pięciokondygnacyjny budynek, który zostanie połączony z obecnym szpitalem. Wartość inwestycji to prawie 46 mln zł.

Rzeszów: prawie 46 mln zł na rozbudowę Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc
Umowa w tej sprawie została już podpisana Fot. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

Będzie ona współfinansowana ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego. W czwartek umowę w tej sprawie podpisali marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl i dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie Witold Wiśniewski.

W ramach realizacji inwestycji powstanie nowy budynek o pięciu kondygnacjach, który zostanie połączony z już istniejącym budynkiem głównym szpitala. Będzie się w nim mieścić m.in. Klinika Pulmonologii i Chemioterapii oraz Klinika Gruźlicy i Chorób Płuc, która będzie tam przeniesiona ze starego budynku, tzw. pałacyku, gdzie warunki nie spełniają wymaganych standardów i nie pozwalają na sprawną, nowoczesną diagnostykę.

Dyrektor KSW nr 1 Witold Wiśniewski zapewniał, że prace budowlane powinny zacząć się już w pierwszej połowie przyszłego roku i potrwają około dwóch lat.

Jak podkreślono na konferencji prasowej po podpisaniu umowy, Podkarpackie Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie jest jedynym szpitalem na Podkarpaciu, gdzie kompleksowo diagnozuje się i leczy choroby układu oddechowego, w tym raka płuc.

W Centrum będzie się mieścić m.in. Klinika Pulmonologii i Chemioterapii z 28 łóżkami i znajdująca się w bliskim sąsiedztwie apteka szpitalna, gdzie przygotowywane są cytostatyki. Dwa piętra zajmie Klinika Gruźlicy i Chorób Płuc wraz z pododdziałem zakaźnym na 58 łóżek. Wszystkie sale łóżkowe wyposażone zostaną w węzły sanitarne, w tym sale z łazienkami dla niepełnosprawnych.

W budynku będzie się też mieścić Zakład Patomorfologii, Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej, pomieszczenia techniczne, a na niskim parterze - pomieszczenia techniczno-medyczne, m.in. magazyn szpitala, stacja uzdatniania wody, pomieszczenie próżni i wentylatornia.

Wartość projektu to prawie 46 mln zł, z czego 38,6 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum