Rzeszów: ponad 10 mln zł na centrum urazowe dla dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 grudnia 2018 13:56

W największym szpitalu woj. podkarpackiego - Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie powstanie Centrum Urazowe Dzieci (CUD). Placówka otrzyma na ten cel ponad 10,3 mln zł dofinansowania. Inwestycja ma być gotowa w połowie 2020 roku.

Rzeszów: ponad 10 mln zł na centrum urazowe dla dzieci
Podstawowym celem projektu jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa dziecięcych pacjentów urazowych. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Jak poinformował w środę (19 grudnia) na konferencji prasowej dyr. Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie Krzysztof Bałata, w ramach inwestycji zostaną wyremontowane i doposażone kliniki: chirurgii dzieci i ortopedii dzieci oraz doposażony oddział intensywnej terapii noworodków i dzieci.

Wartość całego projektu wynosi ponad 10,3 mln zł, z czego z 7,2 mln zł pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, a ponad 3 mln zł pochodzi z budżetu woj. podkarpackiego.

- Remonty budowlane, które będą dofinansowane z tego projektu, to jest łączna kwota ponad 7,9 mln zł, natomiast doposażenie w sprzęt medyczny i aparaturę, to jest kwota blisko 2,4 mln zł - mówił dyrektor szpitala.

Jak wymienił, wśród sprzętu medycznego, który zostanie kupiony, będą stoły operacyjne, aparaty USG, kardiomonitory, pulsoksymetry, inkubatory, aparaty do znieczulania.

- To jest taki dość "gruby" sprzęt, jeśli chodzi o oddziały zabiegowe, a do tego wyposażenie w postaci łóżek, szafek szpitalnych - dodał.

Podkreślił, że podstawowym celem projektu jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa dziecięcych pacjentów urazowych, które będzie możliwe dzięki zwiększeniu efektywności działań ratujących życie.

Pacjenci będą dostarczani do Centrum Urazowego Dzieci, w którym będzie zapewniona kompleksowa opieka nad pacjentem przez interdyscyplinarny zespół leczący urazy wielonarządowe, mnogie. Prawidłowa i szybka diagnostyka, możliwa dzięki doposażeniu, skróci czas diagnostyki urazów - zauważył dyrektor KSW nr 2 w Rzeszowie.

Dodał: - Ponadto dodatkowe wyposażenie umożliwi podniesienie jakości diagnostyki, a w konsekwencji wpłynie na skrócenie czasu hospitalizacji, inwazyjności leczenia urazów i zmniejszenie liczby powikłań pourazowych, a także na skrócenie czasu rekonwalescencji oraz przyspieszy powrót do zdrowia.

Zdaniem Krzysztofa Bałaty  szybka i kompleksowa opieka nad dziecięcym pacjentem urazowym wpłynie na obniżenie ilości przypadków kalectwa pourazowego, a także obniży koszty leczenia pacjentów z urazami wielonarządowymi, rehabilitacji i opieki długoterminowej, co z kolei wpłynie na zmniejszenie związanych z tym kosztów społecznych.

W jego ocenie, rozpoczęcie remontu obu oddziałów dziecięcych powinno rozpocząć się mniej więcej w połowie lutego, po wyłonieniu wykonawcy w drodze przetargu.

- Oczywiście będzie się to wiązało z tym, że będziemy musieli stopniowo zmieniać lokalizację poszczególnych oddziałów: chirurgii dzieci, ortopedii dzieci, a w konsekwencji neurologii dzieci, bo znajdują się one w jednym budynku - wyjaśnił dyrektor KSW nr 2.

Realizacja inwestycji przewidziana jest na półtora roku; ma się zakończyć 30 czerwca 2020 roku.

PAP - Agnieszka Pipała

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum