Rzeszów: 22 mln zł na rozbudowę centrum onkologii i zakup akceleratora

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 lutego 2018 18:56

W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim (KSW) nr 1 w Rzeszowie zostanie rozbudowane Podkarpackie Centrum Onkologii oraz zakupiony akcelerator z wyposażeniem. Projekt, którego wartość to ponad 23,8 mln zł otrzyma prawie 22 mln zł dofinansowania ze środków UE.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W poniedziałek (5 lutego) umowę o dofinansowanie projektu "Rozbudowa, budowa, zakup akceleratora z wyposażeniem oraz wymiana akceleratora z adaptacją pomieszczenia w Podkarpackim Centrum Onkologii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie" podpisali wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko oraz dyrektor KSW nr 1 w Rzeszowie Witold Wiśniewski.

Projekt ma zostać zrealizowany do końca 2018 roku.

Jak poinformował na konferencji prasowej dyr. Wiśniewski w ramach inwestycji zostanie wybudowany czwarty bunkier do naświetlań (o grubości ścian wynoszącej 2 metry), gdzie znajdzie się pracownia symulatora i czwarty akcelerator, także kupiony w ramach projektu. Będzie tam także miejsce na urządzenie typu PET (które skanuje cały organizm i wykrywa zmiany nowotworowe).

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart poinformowała, że w woj. podkarpackim obecnie jest siedem akceleratorów, a zgodnie z mapą potrzeb zdrowotnych powinno ich być 10. Jak dodała, według różnych wskazań jeden akcelerator powinien przypadać na 250 tys. lub 180 tys. ludzi.

- W przypadku woj. podkarpackiego na jeden akcelerator przypada 355 tys. ludności. Myślę, że te statystyki wyraźnie wskazują jak bardzo potrzebna i ważna jest to inwestycja, która może być w najbliższym czasie na terenie naszego województwa zrealizowana dzięki przychylności ministerstwa i skuteczności szpitala i władz samorządu wojewódzkiego - zaznaczyła Leniart.

Wśród korzyści uzyskanych z realizacji przedsięwzięcia wojewoda wymieniła m.in. wzrost skuteczności leczenia pacjentów onkologicznych, szybszy powrót pacjentów do normalnego funkcjonowania, skrócenie czasu oczekiwania na radioterapię, poprawa komfortu życia pacjentów, w tym również m.in. osób z niepełnosprawnościami, seniorów, a także kadry medycznej.

Zaznaczyła jednocześnie, że "z przykrością trzeba powiedzieć, że szacuje się wzrost liczby zachorowań wśród mieszkańców Polski i Podkarpacia na choroby nowotworowe".

Z materiałów przekazanych przez rzeczniczkę wojewody podkarpackiego wynika, że według analiz Polskiego Towarzystwa Onkologicznego z lutego 2016 r. w najbliższych pięciu latach liczba pacjentów onkologicznych wzrośnie aż o 15 proc., a w perspektywie 10 lat ten wzrost będzie wynosił już 28 proc.(uwzględniając wyłącznie procesy demograficzne szacuje się, że w okresie 2016-2029 liczba nowych przypadków nowotworów złośliwych wzrośnie z poziomu 9,5 tys. do 11,6 tys.). Pod względem dynamiki wzrostu liczby nowych przypadków województwo podkarpackie jest na trzecim miejscu w Polsce.

Jak wynika z mapy potrzeb zdrowotnych dla Polski w zakresie onkologii, nowotwory złośliwe są drugą, co do częstości, przyczyną zgonów mieszkańców woj. podkarpackiego, podobnie jak i wszystkich pozostałych województw.

Pod względem liczby osób przypadających na 1 akcelerator, woj. podkarpackie znajdowało się na 14. miejscu w Polsce.

- Zakup akceleratora na pewno poprawi dostępność do szybkiej diagnostyki, czyli wpisuje się w ten program, o którym mówił pan premier Mateusz Morawiecki. Również pan minister (Łukasz) Szumowski kładzie duży nacisk na wzmacnianie ośrodków onkologicznych nie tylko w centralnej Polsce (…), ale przede wszystkim też w miastach wojewódzkich, aby tam ta dostępność do świadczeń onkologicznych była jak największa - mówiła sekretarz stanu w MZ Józefa Szczurek-Żelazko.

Podkreśliła, że "województwo podkarpackie jest jednym z niewielu województw, które tak skutecznie aplikują o środki unijne".

W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 1 w Rzeszowie z radioterapii korzysta rocznie ok. 1,3 tys. pacjentów, a do roku 2025 liczba ta - według prognoz - jeszcze się zwiększy.

Projekt otrzyma dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum